Този ритуал е едно от седемте тайнства на Православната църква
Най-важните видими действия на тайнството са възлагането на венци върху главите на младоженците и трикратно тържествено благославяне на техния брачен съюз от свещеника, с изговаряне на кратка молитва към Бога и думите“ Господи, Боже наш, със слава и чест ги венчай.“ Невидимата страна е именно освещаването на брака с благодатта Божия, по подобие на духовния съюз на Христа с Църквата.
Бракът е единственото тайнство, което се извършва едновременно над двама души и ги прави едно цяло. По време на извършването му на тях им се дава свише Божия благодат, която освен че освещава брака, им помага да постигнат и целите му – единодушие, взаимно подпомагане в нравственото усъвършенстване, благословено раждане на деца и тяхното християнско възпитание, пише вестник „Всичко за семейството“.
Чинопоследованието е от две части – обручение и венчание. Обручението се извършва в притвора. Тук младоженците обещават пред Бога, свещеника и кумовете заедно да носят скърбите и радостите в живота. Държат в ръце запалени свещи, съединени с панделка. В знак на обич между двамата свещеникът полага на десните им ръце халки – както безкрайна е окръжността, тъй безконечна да бъде и обичта между двамата.
При пеенето на „Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе“ свещеникът ги повежда към централната част на храма, където е поставена маса, а на нея – светото Евангелие, светия Кръст, два венеца, символизиращи царски корони, червено вино, хляб, мед (бонбони).
Запалените свещи, които младоженците държат, символизират благодатната светлина, която получават по време на тайнството. Размяната на пръстените и отливането на вино от една чаша показват, че от този момент те трябва да делят радости и скърби, винаги да си помагат. Обикалянето на храма изразява тяхната духовна радост и свързаността им завинаги.
Add comment