След влизането в пубертета разни неща започват да ви се изплъзват – контрола над вашия тийнейджър преди всичко, но също и здравата връзка между вас
Доскоро детето винаги беше плътно до родителското тяло, хванато за ръчичка и нуждаещо се от помощта на мама и татко в абсолютно всичко. Днес ръцете махат наперено, синът или дъщеря ви иска да докаже на целия свят своята самостоятелност.
Това си е съвсем естествено за възрастта, но вие като родители трябва да намерите начин да се разбирате с тийна и да не губите връзката с него. Основата на това е да приемете мисълта, че детето ви наистина е пораснало. Не толкова, колкото си мисли, но повече, отколкото вие предполагате. То вече не е дете и вашето отношение към него не може да бъде повече като към дете.
Уважението и разбирането на промените у него, на процесите, през които минава физически и психически, както и безпрекословната подкрепа са най-здравият мост, който може да построите между себе си и него
Не се правете, че знаете всичко. Не го лъжете, че сте перфектни и че не грешите. Точно обратното – питайте го за неща, които не знаете, а пък са от неговата компетентност. Питайте за всякакви съвременни трендове и технологии, за интересни детайли от днешната попкултура и т.н.
Тук обаче има тънък момент – не бива да изглеждате като паднали от небето. Тийнейджърът има нужда от родители, които уважава. Едва ли ще е много щастлив, ако го питате какво значи хаштаг или коя е Деми Ловато. Той трябва да се възхити дори на въпроса ви, така че хвърляйте по едно око към интересите на вашия тийн и се информирайте. Днес не е трудно да поровите в интернет и да се осведомите. Да обсъждате темите, които го вълнуват най-силно, е голям коз в общуването. Е, може в определени моменти да ви се присмее, че нещо сте недо-разбрали. Но вероятно ще оцени усилията ви да сте в курса.
Създавайте си семейни ритуали
Тийновете не са особено последователни, бързо им омръзва и се съпротивляват на всичко, което не им харесва. Така че тези ритуали имат смисъл за вашия контакт, когато вашият наследник изпитват удоволствие от тях. Може всяка неделя да вечеряте пица, каквато той предпочита, и да гледате филм, какъвто той предпочита, естествено. Или пък в началото на месеца да излизате заедно да пазарувате и да се забавлявате. Или футбол с татко – всеки вторник след работа и след училище.
Тези преживявания заедно ще му останат спомен за цял живот. Затова не пестете усилия и въображение за тях. Пари също. Един уикенд в Рим може да е много по-успешна инвестиция в отношенията с вашия тийнейджър, отколкото да му купите най-скъпия телефон и най-марко-вите дънки. Не си мислете, че с подаръци може да заслужите неговата близост, дори да ви изпее „Ода на радостта“, като му ги поднасяте.
Add comment