Колкото и нови растения да се появяват но магазините, старото бабино мушкато си остава безспорният фаворит за лятната градина
Сортовете се роят непрекъснато в геометрична прогресия, изборите на форми, багри и аромати са безброй.
Ако сте скътали саксийка с мушкато от миналата година, време е да го разбудите. Преместете го на топло, пресадете в свежа почва и започнете да поливате редовно. През зимата някои стъбла са изсъхнали, а при високите температури тази година са израсли и нови клонки, но слаби. Затова проведете освежаващо подрязване. Без жал отстранете всичко излишно, ако искате да се радвате на обилен цъфтеж и на кичесто храстче.
Ако сега си купувате ново мушкато, много добре го разгледайте. Основното стъбло трябва да е свежо и зелено, а не вдървено. Това означава, че взимате нов разсад, а не окастрен възрастен екземпляр. Проверете за вредители. Те предпочитат долната страна на листата и основата на дръжките им.
Обикновено растенията се продават в малки съдове и само в торфена смес. Така че е добре своевременно да ги пресадите. Използвайте качествена почва за цъфтящи външни растения. Съдът не трябва да е прекадено просторен, за да не расте цветето само на корени. На дъното задължително направете дренаж.
Препоръчително е да добавите тор с дълготрайно действие
Той стига за 3-4 месеца, така че ще се наложи да подхранвате едва в края на сезона, за да засилите мушкатото за предстоящото зимуване. Ако не сложите специален тор, сипвайте през 10-ина дни препарат за цъфтящи видове.
При поливането бъдете много внимателни. Не забравяйте, че родината на това цвете е Африка. То е свикнало да живее при екстремни условия и липса на влага. Ако прекалявате с поливките, мушкатото ще е свежо и с едри листа, но пъпки няма да се образуват.
Изнесете саксиите на открито едва когато нощните температури се качат трайно над 6-7 градуса. Обикновено това е в началото на май. Тогава може и да засадите цветето в градината, вирее много добре в отцедлива и добре дренирана почва. Не енужно да е прекадено богата, малко пясък се отразява добре.
Изберете място, което е добре огряно от слънцето. Без него цветето няма да е пищно на цветове. Но при южно изложение през обедните часове е добре да осигурите леко засенчване. На северен балкон ще се появят един-два цветоноса, има вероятност да цъфнат, но след това ще растат само листа.
Чупете връхчетата на младите растения, за да се разклонят. Това важи и за каскадните сортове. От мушкато може да оформите и бонсай, като редовно отстранявате най-долните разклонения и поддържате желаната форма на короната. За това ще ви трябват поне 2-3 години.
През сезона редовно отстранявайте повехналите цветове, за да стимулирате образуването на нови цветоноси. Чупете изсъхналите листа, не ги оставяйте да падат по почвата. Така загниват и стават развъдник за вредители и болести.
Бъдете внимателни при подбиране на компания за мушкатото, съветва „Всичко за семейството“. То се чувства най-добре самостоятелно. Повечето летни цветя няма да издържат на неговата сухоустойчивост.
Add comment