Света гора – Атон, е включена в списъка на културното наследство на ЮНСКО
Света гора е световен духовен център на православието, съхранил в продължение на хиляди години изконтите гръцко-християнски традиции и обреди.
Атон се намира в Гърция, на едноименния полуостров, между Термейския и Стримонския залив. Според легендите, когато корабът на Богородица попада в силна буря на път за Кипър, той е изхвърлен на Атон. Оттогава езическите храмове, съществуващи там, рухват, а жителите на полуострова, виждайки чудото, приемат християнството. Смята се, че оттогава Атон е покровителстван от Небесната царица.
На полуострова са разположени 20 православни манастира, намиращи се под юрисдикцията на Константинополския патриарх. Някога населението на Атон е наброявало около 10 000 души, но днес там живеят малко над 2000. Първите манастири възникват още през X век. Най-старият – Лавра, е основан през 963 г., а най-късният – Ставроникита, през 1542 г. Атонските манастири пазят не само древни ръкописи, но и множество фрески, икони и велики християнски светини.
Един от най-интересните и необичайни манастири на Света гора е „Дионисиат“, наричан още „Неа Петра“ („Нова скала“). Той е основан през XIV в. от свети преподобни Дионисий на югоизточната страна на Атонския полуостров.В библиотеката на манастира са запазени около 4000 древни печатни книги, към 800 ръкописа, както и множество уникални фрески, които от години привличат вниманието на изследователите.
С какво са необичайни фреските на „Дионисиат“? фреските, създадени от живописеца Джорджи, се отнасят към Критската школа и са датирани към 1546 г. Особено внимание заслужават тези, които изобразяват Апокалипсиса – смята се, че това е най-древното пълно изображение на Апокалипсиса в православния свят.
Цикълът фрески, посветени на края на света, започва с 12 сцени отдясно на главния вход от запад, а останалите 9 сцени са разположени отляво на входа на източната страна. Част от фреските разказват за последните удари, които ще понесе нераз- каялото се човечество, както и за появата и окончателното съкрушаване на антихриста. Като цяло, всяка фреска представлява илюстрация към цитати от „Апокалипсис“ на Йоан Богослов.
Add comment