Много често чета и слушам за опасността от канцерогенните вещества. Бихте ли разказали по-подробно за тях: кои са те, с какво ни застрашават и можем ли да се предпазим от тяхното влияние?
Надежда Димитрова – Бургас
Канцерогенните са вещества, различни по природа, способни в чист вид да предизвикат развитието на тумори в организма. Днес за канцерогенна активност са изследвани хиляди химични съединения. Ще посочим пример за канцерогенни или за потенциално канцерогенни за човешкия организъм съединения, които могат да се открият във въздуха или в жилищните помещения. Това са: азбест, бензол, винилхлорид, кадмий и неговите съединения, полихлорирани бифениди, полициклични ароматни въглехидрати и др. Този списък говори за многообразието на канцерогенното въздействие, на което всеки от нас е подложен в собствения си дом. Това не значи, че всеки човек е застрашен от такива вещества и непременно ще се разболее. Става въпрос за това, че на организма могат да влияят отделни комбинации от най-различни канцерогенни вещества. Заедно с това не бива да забравяме и за многобройните неканцерогенни, но токсични вещества (азот, въглерод, сяра и някои други съединения); които изпълват жилищата, които се проветряват рядко. Те са способни да намалят защитните сили на организма.
ТОВА Е ВАЖНО!
Трябва да се подчертае дебело, че докосването до признатите за канцерогенни вещества в никакъв случай не е причина за образуването на тумори и рак. Това докосване е само предупреждение, че е възможно и това да се случи.
Днес като най-опасно от всичките канцерогенни вещества се смята радонът. Това е газ, който няма нито мирис, нито цвят и е 7,5 пъти по тежък от въздуха. Много от учените смятат радона за втора по значимост причина за възникване рак на белите дробове, след никотина. Експерти от Международната комисия по радиационна защита са убедени, че най-опасно е въздействието на радона върху децата и младите хора до 20-годишна възраст. Основната част от дозата на облъчване човек получава предимно в закрити помещения (през зимата в тях се съдържа пет пъти повече от опасния газ). Най-често радонът попада в жилищата при правене на грунд, при полагането на строителни материали, при използването на битов газ за готвене и отопление, с водата. 1/1 още нещо, изключително важно: на пушачите радонът действа десет пъти по-силно, отколкото на хората, които не пушат.
Add comment