Ако сте избрали да летувате по Южното Черноморие, отделете време, за да изучите потайностите на Маслен нос
Най-близо до известния още като Зейтинбурун (Маслен нос на турски) е Приморско. По права линия от града до приемания за най-красивия по нашето Черноморие нос е малко повече от 5 км. Част от него може да се измине по асфалт с кола.
До миналата година Маслен нос беше почти недостъпен за нормални автомобили. Единственият подход за джипки беше по трудно проходим път от резиденция Перла (разположена в края на Северния плаж на Приморско). Трасето е в североизточна посока през гориста хълмиста местност без изглед към морето. Втората половина от пътя върви успоредно на 100-150 м от брега на юг от Маслен нос. От миналото лято достъпът вече е по-удобен заради новата еко-пътека от тракийското мегалолитно светилище Бегликташ до носа.
Малко преди резиденция Перла се отбийте вляво по асфалтирания път за Бегликташ. След като изминете към 3 км, ще стигнете до бариера, преграждаща достъпа на коли до черния път към тракийското светилище. Разстоянието е под 2 км и се изминава пеш за около половин час. Върви се през гъста гора. Има шанс да срещнете стада от елени и диви прасета.
Мегалитите на Бегликташ стават известни на археолозите едва през 2003 г. Мистериозните гигантски скални образувания със зооморфни и антропоморфни форми вероятно са дооформени от човешка ръка светилища. Според една от хипотезите тежащите стотици тонове мегалити са били извлечени незнайно как от траките до североизточния край на голямата кръгла поляна. Извън района на Бегликташ липсват други подобни скални феномени. А и начинът, по който са разположени и подпрени -понякога само на 3 опорни точки, също буди съмнение в естествения им произход.
Името на един от мегалитите – Брачното ложе, се свързва с орфическата връзка между Богинята майка и Бога слънце.
Add comment