Според вековните наблюдения на нашите предци особено ревностно трябва да се спазва пост и въздържание в определени 12 петъка от църковната година
Православното предание ги отъждествява с непорочните деви, видели житейския път на Спасителя.
Седмият петък е преди деня на пророк Илия.
Който пости в този ден, ще се избави от глад, гръм, потоп, засуха и град. Всяко добро дело ще завършва благополучно. Крадците няма да влязат в дома му. Хората, които печелят пари с ръцете си – шият, строят, правят ремонт, отглеждат животни, плодове или
или цветя, трябва обезателно да поръчат акатист на пророк Илия и да подадат в храма пожертвование за свещи и масло.
Осмият петък е преди Успение на Пресвета Богородица.
Който пости в този ден, той винаги ще бъде покровителстван от Богородица, ще я види преди смъртта си и Тя ще ходатайства за него пред Божия престол на Страшния съд. Постът в този ден ще позволи на рода да има здрави семейства. Всички девойки ще се омъжат успешно, а младежите ще си намерят достойни жени.
В този ден в храма се дава милостиня с хляб, посещават се болни и им се помага, поръчва се литургия за починалите.
Деветият петък е преди деня на светиите Козма и Дамян.
Който пости, ще се запази от голямо грехопадение. Всички кръстени членове на семейството ще се сдобият с небесни застъпници. В земния си път постоянно ще срещат хора, готови да им помогнат в решаването на сложни житейски ситуации. В рода всички ще са трудолюбиви, ще постигат успехи в учението и в работата.
Поръчаната обедна литургия в този ден за здраве на всички роднини, както и молитвата, обърната към Козма и Дамян, ще поставят над вас молитвена защита в делата и за здраве за цяла година.
Десетият петък е преди деня на архангел Михаил.
Който пости, след смъртта си без страх ще премине кръговете на митарствата и ще се спаси от много адски мъчения. Самият архангел Михаил – божият ар- хистратег, предводителят на Небесното войнство, ще ходатайства за този човек пред Божия съд.
Постът в десетия петък предпазва всички роднини от черни магове и завистливи думи. Всички в рода ще са под крилото на ангела пазител, затова ще могат да избегнат много мъчения и терзания по житейския път. Поръчва се водосветен молебен за архангел Михаил и за ангела пазител. От този ден започва да се носи предпазен пояс с молитвата „На живите помогни…” и пръстен с надпис „Спаси и съхрани”.
Единадесетият петък е преди Рождество Христово.
14 000 младенци във Витлеем са убити по заповед на цар Ирод. Който пости в този ден, той ще бъде помилван и в земния живот, и пред Страшния съд. В единадесетия петък, както и на Бъдни вечер, не се вкусва храна до първата звезда, яде се само постно. Подава се тайна богата милостиня на нуждаещите се и в детските домове, особено се стараят да помогнат по някакъв начин на хора, които имат малки деца.
Дванадесетият петък е преди Богоявление.
Който пости, със своето благо дело затваря седемте грехове и страсти за рода. Този пост има особено значение, тъй като попада в разгулната седмица. Затова този доброволен, непредписан от църквата подвиг, е още по-ценен.
В дните от 11-ия до 12-ия петък праведният християнин трябва да извърши 40 добри дела. Да дава милостиня на всяка протегната ръка, за ремонт на храма, за общи свещи и масло, да нахрани гладен, да напои жаден, да посети болен и затворен, да помене починал, да се помири с недоброжелател…
Add comment