Много от нас познават неприятното чувство, когато при отваряне на хладилника или кухненския шкаф установим, че продуктите са се развалили
Особено изнервящо е, ако са купени съвсем скоро. Срокът на годност на повечето храни може да се съкрати при нарушения в технологията на производство, заради неправилен транспорт или неподходящо съхранение в магазина. В голяма част от случаите обаче сами сме си виновни, когато изхвърляме храна.
Най-добрите места за съхраняване, разбира се, са хладилникът и фризерът. Но не е необходимо да държите в тях продукти, за които не е указано, че трябва да се съхраняват при ниски температури – например консерви, хляб, зърнени храни и т.н. Всички продукти, които не са в хладилник, трябва да са на тъмно. Особено важно е да спазвате това условие, ако в тях се съдържат много мазнини – майонеза, растително масло, халва, шоколад и т.н.
На тъмно и сухо място дръжте и плодовете и зеленчуците – неизмити, най-добре с остатъци от суха почва. Още една причина да ги прибирате в тъмен шкаф е, че на светло витамин В2 се разрушава.
В хартиени торби (или просто увити в хартия) съхранявайте брашно, сладкарски изделия, масло, пушена риба, билки. Минусът на тази опаковка е, че може да се овлажни.
За сухи продукти като кафе, чай, захар, брашно, макарони, зърнени храни, сухари, хляб са отлични дървените съдове. Но тъй като се поддържат трудно, може да ги замените със стъклени. Използвайте пластмасови съдове за съхраняване само в краен случай.
Бурканите са подходящи, тъй като може да се използват многократно, предпазват от влага и лесно се мият. Минусът е, че са по-тежки и има риск да се счупят, а в такава ситуация съдържанието трябва да се изхвърли. В тях може да съхранявате зърнени храни, захар, мед, бисквити, овесени ядки, подправки, ядки, течности, както и различни ястия,които да оставите в хладилник. Не забравяйте винаги да ги поставяте на тъмно място.
Add comment