Косопадът е естествен процес -нормално е всеки ден да губим 50-80 косъма
Периодите, когато броят им се увеличава, се свързва с обновяването на косата през есента и пролетта.
Най-честата причина за косопад е генетичната предразположеност. При мъжете проблемът е силно изразен. При жените е по-малко характерен, но може да започне още на 20-годишна възраст и бавно да се развива. Най-напред косата изтънява по слепоочията, над челото и на темето на главата. По-уязвими са жените, чийто майки също страдат от косопад.
Окапването на косата може бъде и симптом, който издава здравословен проблем. В такива случаи се налага консултация със специалист, който да назначи изследвания и лечение.
Медицинският термин телогенен ефлувиум обозначава често срещана форма на косопад. Тя се наблюдава след бременност, тежка операция, драстична загуба на тегло или прекомерен стрес. Не е изключено да бъде следствие от употреба на медикаменти – антидепресанти, бета-блокери и нестероидни противовъзпалителни средства. Интензивният косопад се появява в период от 6 седмици
до 3 месеца след стресиращото за организма събитие. Състоянието е напълно обратимо, стига да се определи причината и да се вземат адекватни мерки.
Функцията на щитовидната жлеза е пряко свързана със състоянието на косата. Жлезата с вътрешна секреция активира и контролира обмена на енергия в клетките. По този начин стимулира космения фоликул и балансира производството на себум. При недостатъчно производство на хормони – хипотиреоидизъм, косата силно се разрежда, губи виталността си, заплита се и е трудна за разресване. Става твърда, суха и заприличва на слама. При повишено отделяне на хормони – хипертиреоидизъм, косата расте много бързо и изтощена от интензивния ритъм, капе. Корените произвеждат все по-тънки косми, които са и по-чупливи. Проблемите с щитовидната жлеза засягат предимно жените след 50-годишна възраст. Доброто здравословно състояние се възстановява с медикаментозна терапия.
Често срещаната желязодефицитна анемия също може да е придружена от косопад. Причината е, че кръвта не съдържа достатъчно червени кръвни телца, които транспортират до всички клетки на тялото кислорода, необходим за нормалното им функциониране.
Синдромът на поликистозните яйчници причинява аномалии в окосмяването – косопад плюс увеличено окосмяване по останалата част от тялото. Възможни съпътстващи симптоми са нередовен менструален цикъл, цоява на акне. В основата на заболяването са многократно завишените стойности на мъжките хормони в женския организъм. Най-засегнати са жените в репродуктивна възраст. Лечението е медикаментозно.
Себореен дерматит, псориазис и трихофития са кожни заболявания на скалпа, при които настъпва косопад. Себорееният дерматит се характеризира с лющене на кожата вследствие на хормонални промени или излишни кожни мазнини. Псориазисът е автоимунно заболяване, което променя състоянието на кожните клетки. При трихофитията се разрушава косменото вещество и се появяват червени петна върху скалпа. Виновник за заболяването са гъбички, които се предават чрез бръснарски машинки, използване на общ гребен или шапки. Лечението назначава дерматолог.
Add comment