Вредни атаки можем да получим не само във външна среда, а и у дома, където се чувстваме защитени
Бъдете внимателни и елиминирайте потенциалните опасности.
Взели сте костюма си от химическо чистене и сте го прибрали заедно с найлоновия плик в гардероба? Грешка! Редно е да оставите дрехата ден-два на балкона да се проветри и тогава да я приберете. Найлонът съхранява добре химикалите, с които е обработена дрехата. Всеки път, когато отворите гардероба, вдишвате от тях.
Съвсем наскоро забраниха продажбата на опасни свещи, тип фонтани, с които празнично се украсяват детски торти. При изгарянето си те изхвърлят вредни за здравето вещества и хората ги изяждат заедно с тортата. Освен това проверката на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор е установила масови нарушения при продажбата на тези и други пиротехнически изделия. Те се предлагат без задължителната маркировка СЕ, без инструкция за употреба и информация за производител и вносител на продукта. Инспекторите подчертават, че всичко това предполага съмнения за безопасността им. Предстои продуктите да бъдат изтеглени от търговската мрежа.
Интериорните свещи също крият рискове. При горенето си парафиновите свещи отделят химикалите толуол и бензол, които се натрупват във въздуха на помещението и предизвикват т. нар. вътрешно замърсяване. Една-единствена парафинова свещ и отровните съставки в нея не могат да повлияят на здравето. Но ако всеки ден се наслаждавате на романтична атмосфера, палейки по няколко свещи, може да провокирате здравословен проблем. Експертите съветват да купувате продукти от пчелен восък или соево масло. Как да ги разпознаете? При рязане восъкът не се раздробява, докато от парафина се отчупват малки парченца.
Корпусът на телевизора е произведен от специален вид пластмаса, съдържаща противопожарни съставки. Но когато се нагрее, тези вещества започват да се отделят във въздуха и ги вдишваме заедно с праха по самия телевизор. Неприятният ефект не би могъл да се премахне изцяло, но може да се ограничи. Редовно бършете праха от телевизора, като за вентилационните решетки ползвайте прахосмукачка.
Ако у дома имате мека мебел, трябва да знаете, че след 10 години дунапренът започва да отделя канцерогенни вещества. Щом започне да се разпада, грам дунапрен може да отдели до 60 мг вредни съединения.
Пластмасовите съдове са удобни и не са опасни, стига да ги използвате по предназначение. Ако в чашите за студени напитки налеете гореща течност, те започват да отделят вредния стирол. Чашите за топли напитки са изработени от друг вид полимери. Ако сипете в тях алкохол, протича химическа реакция, при която се отделя токсично съединение. Най-безопасни и екологични са съдовете от картон. Те са подходящи и за топли, и за студени напитки и храни, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment