Резултатите от ново изследване сочат, че хората с множество бенки не са склонни към развитието на меланома
Броят на бенките по човешкото тяло определя скоростта на стареене.
Те са отличен индикатор за това с каква скорост ще протича стареенето на организма, твърдят група британски учени.
Учените посочват, че броят на бенките е правопропорционален на дължината на теломерите (крайни фрагменти на хромозомите), съкращаващи се с всяко делене на клетката.
Основната функция на теломерите, които не носят наследствена информация е да защитят клетъчната ДНК от увреждания и деформации.
Тяхната дължина е призната за основен индикатор на скоростта, с която старее човешкият организъм.
Средният брой на бенките, пазположени по тялото на възрастен човек е между 30 и 100. в някои случаи обаче броят им може и да надвиши 400.
При хората с повече бенки се забелязват значително по-дълги теломери, което на практика означава, че клетките им са по-млади в сравнение с на останалите с около 6-7 години.
Изводът, до който са стигнали екипът от учени е изненадващ, тъй като до неотдавна се считаше, че хората с множество бенки по тялото са склонни да развият рак на кожата (меланома).
Вероник Батай, който е ръководител на изследването твърди, че и без това малкият риск от злокачествени новообразувания, свързано с големия брой бенки по човешкото тяло се компенсира от т.нар. възрастови заболявания като остеопороза, сърдечносъдови заболявания и др.
И все пак бенките са най-уязвимата част от кожата, тъй като са податливи на редица вредни въздействия на околната среда, пише zdrave.bg.
Add comment