Нямат край дискусиите за въздействието на телевизията върху децата и тяхното развитие
Въпреки че има тв канал за бебета и малки деца, някои експерти не препоръчват гледане на телевизия под 12-годишна възраст. Според тях цветният екран със сменящи се картини влияе негативно на детския мозък. Опонентите им пък изтъкват, че специално предназначените образователни филмчета подпомагат интелектуалното развитие и разширяват познанията.
Звуковите ефекти, движещите се герои, промяната на музикалния фон безспорно привличат вниманието на малките. Но 3-годишните не бива да остават пред телевизора повече от 15 минути. Постепенно и по малко може да увеличавате този период. На 5-6-годишните специалистите отпускат до 30 минути.
Обикновено изборът на децата пада върху анимационните филмчета. В тях се случват необичайни неща, които ги забавляват – героят пада отвисоко, разбива си главата и продължава по пътя си или пък гълта пирони, които надупчват корема му като лейка. Тези весели за малкия зрител истории безпокоят някои родители. Възрастните се страхуват, че детето може да изпробва някой номер в действителност. И се възмущават, когато го видят да проявява жестокост с куклите си под въздействието на анимационен герой – да ги тегли за главата, да ги удря в пода. Психолозите уверяват, че няма място за тревога. Според тях подобно поведение не е проява на жестокост, а на неразвитото им чувство за хумор.
Голямо е разнообразие- във филмчета и пълнометражни анимационни филми за малки деца. Не е нужно да ги забранявате, но и не бива да се прекалява с тях. Някои предлагат съвременна интерпретация на класически произведения. Не замествайте четенето с телевизията и киното, които провокират пасивно отношение към познавателните дейности. И не допускайте времето, прекарано пред екрана, да е за сметка на общуването, играта, физическата активност.
Психолозите обръщат внимание и на друг един детайл – в съдържанието на филма детето трудно отделя главното от второстепенното. Дребна подробност може да му се стори по-важна от основната сюжетна линия.
Дългото застояване на първолака пред телевизора обременява и изтощава неговото съзнание. По-добре свободното си време да прекарва навън. Така ще балансира седенето с часове в училище и занималнята. Учени са открили, че телевизията действително влияе на разпределянето на свободното време. Децата предпочитат да изгледат още едно филмче и още едно, вместо да излязат от къщи и да поиграят с приятели.
Add comment