Във в-к ШОУ и на сайта на агенция БЛИЦ тече лют спор между музиканти и редакцията!
Последното заглавие гласи „Васил Гюров и Калин Вельов след публикацията ни: А ако влезем с калашници в редакцията?”
Разследващи журналисти са попаднали на данни, че Гюров и Вельов са прибрали 250 хиляди лева по проект, който всъщност не е изпълнен. Освен това от публикациите става ясно, че дружество „Профон” е имало едни 20 милиона лева в КТБ, които не е потърсило. Това дружество трябва да опазва правата на изпълнители, автори и продуценти на музика.
Никой не пита кой стои зад тия пари и защо не са раздадени на изпълнителите. Не се разчепква и още един любопитен факт – че съвпадат част от управителните тела на фирмите „Профон” и “Музикаутор”. Имената на Дани Милев, Саня Армутлиева, Мария Илиева и др. доскоро излизаха на сайта на „Профон”, но след скандала с КТБ в момента не може да се открие списъкът на Управителния съвет, което е азбучно задължение на всяка организация.
„Профон” и „Музикаутор” не са фирми, а сдружения на правоносители и ако трябва да се сравняват с търговски структури, то те са по-скоро акционерни дружества. В цял свят подобни сдружения всяка година зануляват сметката. Правят отчисления за данъка към държавата, една част от тях се отделя за административно обслужване – т.е. за събиране на дължимите по закон плащания за правоносителите, а всички останали пари се разпределят между отделните изпълнители и продуценти. В рамките на една година всички събрани суми трябва да са разпределени и изплатени и в банковата сметка остават нула пари. Тук, при нас обаче, както отбелязват експерти, се появяват едни големи пари, които още от 2001 година са на лихва.
Това е грубо нарушение на Закона за авторско право, защото сдруженията нямат право на търговска дейност. Възниква въпросът кой стои зад „куража” на „Профон” да върши това нарушение безнаказано и чии са тези милиони?! А на правоимащите било ли е известно, че такива огромни за България средства стоят в КТБ? Зад това, очевидно, стои името на един бивш министър на културата, а след това – председател на Комисията по културата в Народното събрание – Стефан Данаилов, чийто заместник-министър по правата е била Ина Килева – сега изпълнителен директор на „Профон”. (Прочетете целия материал в БЛИЦ!)
Add comment