Съвременният човек често взема желаното за действително
И нерядко при това греши. Ще ви разкажем за едни от най-разпространените човешки заблуди.
Студът и влагата са вероятна причина за заболявания
Мнозина погрешно смятат, че простудата се причинява от студа. Това не е така. Болестта на човека се предизвиква от вируси. При това в затворено помещение е много по-лесно да се разболеем, отколкото на чист въздух, тъй като при лошо време човек прекарва много време на закрито. Но съществува един известен факт: имунитетът на хората пада в студеното време. Така че, ако вече сте се простудили, е добре да не се разхождате дълго на студа.
Растежът на космите са увеличава след бръснене
Тази заблуда важи повече за прекрасната половина на човечеството. Дамите погрешно смятат, че след бръснене космите не само растат по-бързо, но и стават по-тъмни. В действителност небръснатият косъм има конусовидна форма. След бръснене формата се променя и се създава впечатление, че космите са повече. При това изглеждат по-тъмни. Отново не е вярно – причината е, че преди бръсненето косъмът е бил под въздействието на слънчевата светлина.
В никакъв случай не трябва да се буди сомнамбул
Хората, страдащи от лунатизъм, не само може, но трябва да бъдат будени. Причината е, че в такова състояние човек е способен да си навреди не само като се блъсне в прегради, но и като посещава опасни за живота места. Трябва да се запомни нещо важно: лунатиците трябва да се будят много внимателно и деликатно и в никакъв случай да не бъдат плашени.
След смъртта ноктите и косите продължават да растат
Това също е само мит. В действителност след смъртта растежът както на ноктите, така и на косите спира. Но все пак този мит има известни основания. При ексхумация на телата наистина ноктите и косите са по-дълги, отколкото в момента на смъртта, но това е предизвикано от изсъхването на материята, а не от продължаването на растежа им.
Четенето на слаба светлина разваля зрението
Не е вярно. Такава атмосфера не вреди на зрението, но прави процеса много по-труден. При лошо осветление очите се напрягат и преминават в състояние „пръчици“, които работят активно. Това натоварва силно очите, способства за умората и нерядко води до болезнени усещания. Но в същото време изобщо не влияе на състоянието на зрението…
Add comment