Когато имате бебе, често пъти се намесват много хора с желанието да помогнат – освен личният лекар съвети дават баби, приятелки, съседки
Някои от иначе добронамерените препоръки могат да се окажат безполезни, а други направо вредни. Световноизвестният американски психолог д-р Фицхю Додсън смята за задължителни само няколко основни правила.
Не го оставяйте да плаче
Сигурно мнозина са ви казвали, че щом бебето е подсушено и нахранено, няма причина да реве. И ако реагирате на неговия плач, със сигурност ще го разглезите. Но не забравяйте, че това е единственият „език“, на който бебето може да изрази своите потребности и желания. Включително, че иска да се занимавате с него, да играете. Когато не откликвате, то се чувства изоставено, изпитва ярост и отчаяние. Така посаждате у него усещане за несигурност и недоверие. После такова дете може да расте без самочувствие, лишено от здравословна доза хъс за справяне с проблемите.
Трябва да знаете, че бебето винаги плаче с причина, то се опитва да ни каже нещо, убеден е д-р Додсън. Работа на родителите е да отгатнат какво е то. Понякога детето плаче, защото се чувства самотно и ако го гушнем, ще спре. Понякога сме неспособни да го утешим. Даваме му да яде, галим го, пеем му – нищо не помага. Тогава най-вероятно става дума за болки в стомахчето или чревни колики, тъй като храносмилателната система още не е регулирана. Болката може да стихне, ако леко масажирате коремчето или дадем на детето да пие хладка вода. Друг път и това не върши работа. И все пак прегърнете бебето, то ще се поуспокои, дори да има колики. Съществува и друг вид плач. Това са воплите, които бебето издава, за да сигнализира, че е уморено и скоро ще заспи. Майката бързо се научава да ги разпознава, но и в този случай става дума за адресирано послание. Психологическото състояние на бебето ще е едно, ако пренебрегнете плача му, и съвсем друго, ако му обърнете внимание.
Не го приучавайте на гърне, преди да навърши две години
Да се опитвате да го лишите от пелените в бебешка възраст е колосална грешка. За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладяло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Това е абсолютно непостижимо за дете, ненавършило две години. След втория рожден ден започнете с привикването към хигиена. „Не че не може да обучите и дете, което няма годинка. Въпросът е, че за преждевременното приучаване се плаща висока цена от психологическа гледна точка.
Лично аз не мисля, че си струва“, казва специалистът. Той дава пример с 5-годишно дете, което се напикава, защото подсъзнателно си отмъщава за родителския тормоз да свикне твърде рано на чистота.
Add comment