Изграждането на здрава връзка с родителите е от основно значение за детето
А това най-лесно се постига чрез съвместните игри. Нищо не може да замени времето, прекарано с майката и таткото, твърдят американски учени от Станфордския университет.
Психолозите разглеждат играта като неизменна потребност за децата. Тя развива интелекта и има силно възпитателно въздействие, особено ако им дава възможност да проявят активно своите способности. Това означава, че на възрастните се пада поддържащата роля.
Вместо да налагате собствените си идеи и да показвате кое как се прави, обърнете внимание на детските хрумвания и фантазии. Избягвайте често да поправяте малкия си партньор и не се опитвайте да го научите на нещо. По-важно е той да изпробва различни идеи и сам да се учи. Имитирайте неговите движения и правете това, което иска от вас. Така играта ще бъде по-интересна за него, а и ще развивате лидерските му качества.
Децата обичат да правят едни и същи неща няколко пъти. Това е техният начин да се уверят в собствените си способности, обясняват психолозите. Не провокирайте към преминаване в следващ етап от играта, а следвайте зададеното темпо. Много родители са склонни да превръщат забавните занимания в състезание и провокират детето с думите: „Хайде да видим кой е по-добър и по-бърз! “ Не се надпреварвайте, а се съобразявайте с детските възможности. Така вашето дете ще усеща, че контролира играта и ще се чувства по-уверено.
Не задавайте въпроси, а коментирайте. Често родителите в стремежа си да заявят своя интерес отправят куп питания: „Кой живее в замъка, който си построил?“, „Ще сложиш ли знаме на голямата кула?“, „А направи ли конюшня?“. Обикновено подобни въпроси помагат на детето да учи нови неща, но пък му пречат да се изразява свободно. За да развиете неговия говор и да му дадете възможност спокойно да изложи мислите си, по-добре използвайте поясняващи и коментарни изречения. „Значи сега оформяш оградата на замъка и правиш специална градина за кралското семейство…“
В случай че нещо не се получи от първия път, оставете детето само да намери решение. Ако му помагате винаги или действате вместо него, това ще му попречи да развие своята самостоятелност и ще го направи по-неуверено, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment