Често главоболие, запушен нос, дишане през устата, раздразнено гърло, неспокоен сън – при такива оплаквания най-вероятно си мислите, че сте настинали
Много вероятно е обаче да страдате от лятна алергия. Към изброените симптоми трябва да добавим и два класически за алергията – сълзящи и сърбящи очи плюс често кихане. Хремата обикновено е реакция спрямо носещите се във въздуха частици.
Тази година лятото е твърде влажно. От една страна, това е добре, защото дъждът пречиства въздуха от алергени. Но пък влагата създава и нови дразнители, които причиняват алергии. Лятната форма на заболяването е широко разпространена сред младите хора. От нея най-често страдат мъже и жени между 20 и 35 години. С възрастта метаболизмът на организма се забавя и алергията затихва. След 50 години честотата рязко намалява.
Въпреки че лятната алергия не е опасна, отнесете се сериозно към профилактиката и лечението, за да избегнете рецидиви и да не допуснете заболяването да се трансформира в астма. Превенцията включва приемане на повече течности и всекидневна консумация на храни с високо съдържание на вода -краставици, домати, диня. Ограничете продуктите от животински произход, избягвайте портокали, мандарини и ананаси. Носете медицинска маска, която да филтрира въздуха и да намали количеството вдишвани алергени. Раздразнението на очите ще намалите, ако мигате по-често и правите студени компреси вечер. Носете слънчеви очила, за да се защитите от вредните ултравиолетови лъчи. Желателно е сутрин да излизате преди 10 часа, когато концентрацията на алергените във въздуха е минимална. След като се приберете у дома, веднага вземете душ и се преоблечете, тъй като дразнителите се настаняват по кожата, косата и дрехите.
При проявени алергични реакции специалистът назначава диета. Доказано е, че изключването на храни с антигенни свойства като мляко, яйца и риба, води до подобряване на състоянието. Лекарят провежда тестове, за да установи конкретния алерген. След това съставя индивидуална диета и назначава терапия, намаляваща чувствителността на организма към дразнителя. Медикаментозното лечение има за цел да постигне бърза, ефективна и максимално продължителна клинична ремисия на пациента. Това става с препарати, които потискат алергичното възпаление, намаляват отока в носната лигавица, блокират хистамина, намаляват рецидивите и усложненията. Специфичната имунотерапия пък представлява постепенно вкарване на алергена в организма с покачващи се дози и концентрации. По този начин се цели промяна на защитните сили на организма и образуване на блокиращи антитела, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment