Родителите правят на децата си лоша услуга, като не ги учат да бъдат учтиви. Учителите, приятелите, съседите и роднините винаги оценяват, когато децата са учтиви с тях и са наистина притеснени, ако не са.
Да научат правилните маниери ще даде на децата живот, изпълнен с по-голяма благодарност към другите и към себе си. Повече приятели имат, когато те растат с подходящи обноски и уважение към себе си и хората около тях. Основите на доброто възпитание се поставят още от ранна възраст. Прочетете няколко съвета как съвсем лесно да научите детето си на учтивост.
– Бъдете пример за подражание за учтиво поведение. Виждали ли сте някога родител, който крещи на детето си, а след това се обръща и очаква от него да бъде учтиво към един възрастен? Не се прави така. Старата поговорка, че децата правят това което виждат, а не това, което им казвате, е вярна. Ако искате децата да бъдат учтиви трябва да моделирате за тях учтиво поведение. Говорете с нормален тон, обяснявайте и не крещете заплахи. Не винаги е лесно да бъдеш търпелив с деца, но като възрастен е ваша отговорност да имате подходящо поведение, иначе не ставате за родител.
– Хвалете децата, когато са добри и учтиви. Когато забележите, че благодарят на някого за нещо или искат нещо с учтив тон – похвалете ги. Така те ще запомнят вниманието и ще се научат да се държат така и в бъдеще.
– Обяснете им много подробно защо се очаква от тях да са учтиви. Те трябва да знаят, че ако са невъзпитани – никой няма да иска да дружи с тях. Или поне свестните деца ще ги отбягват, а лошите не им трябват за приятели, защото тях така или иначе ги чака затвор.
– Някои родители дори не са научили децата си да благодарят за подарък, който са получили. Не знаят да звъннат един телефон и да кажат: „Благодаря за това и това..“ Или да драснат един имейл, лична бележка, есемес. Да не говорим, че не се извиняват за неволни нетактични думи или действия.
– Децата се нуждаят от постоянни примери и напътствия, за да станат вежливи. Това не означава да им досаждате с непрекъснато натякване – просто им показвайте лошо поведение, когато го видите на улицата или по телевизията.
– Създайте силна и трайна връзка с децата си. Това означава да не им говорите с менторски тон, а да бъдете приятелски настроени. Показвайте, че ги обичате – децата, които са отгледани с любов, са по-щастливи и успели в живота!
Бъдете последователни. Всеки прави грешки. Осъзнайте, че си струва допълнителните усилия да научите децата да бъдат учтиви. Научете ги най-вече да не дружат с такива, които не са учтиви с тях.
Add comment