Нощните кошмари са предмет на изследване от векове и специалистите са направили извода, че почти всички хора се страхуват от едни и същи неща.
Преди всичко трябва да изясним какво се подразбира под думата „кошмар„. Истинският кошмар, както го определят изследователите на съня, е тревожен, емоционално наситен сън, който завършва със събуждането на спящия. Кошмарният сън възниква по естествен път, с други думи плашещите видения, появяващи се след приема на наркотични средства, не могат да се оценят като кошмар, а по-скоро като „лош сън“. Смята се, че около 5% от зрелите хора страдат от нощни кошмари редовно (при подрастващите тази цифра достига до 70 – 90 на сто).
Колкото и да е странно, ние знаем малко за това, какво всъщност сънуват хората при кошмар. Проблемът е и в това, че всеки кошмар е уникален.
В изследването на психолога Антонио Задра са приведени множество причини, заради които досега не е оформен комплексен подход към описанието на нощните кошмари. След като съпоставил резултатите от 12 изследвания, проведени от 1935 г. насам, Задра стигнал до извода, че те „се различават в зависимост от изследваните и инструментариума, който е използван за експериментите.
За да изучава кошмарите, Задра прибегнал до метода на анкетирането и интервюто. Т.нар. „златен стандарт“ за изучаване на кошмарите Задра нарекъл всекидневното водене на дневник от страна на участника в експеримента. Най-често хората помнели как падали или как някой ги преследва, което може да бъде обусловено от най-силните емоционални преживявания насън.
Задра твърди, че самото определение на кошмара е доста противоречиво, тъй като не е посочен критерият за пробуждането. Учените все още не могат да определят кой е пусковият механизъм за събуждането от кошмар. Напоследък се признава наличието на огромен спектър от емоции насън, включително страх, гняв, чувство за вина, отвращение, мъка и разочарование. Задра смята, че 35% от кошмарите и 55% от лошите сънища съдържат първични емоции, а не страх. най-разпространените ношни кошмари. И все пак била направена класификация на най-честите нощни кошмари, пише вестник „Феномен“.
Add comment