Помощницата на добрия сън е променяла вида си през вековете, но винаги е оставала свързана с мистичните представи за произхода на съновиденията
Затова не е чудно, че с нея са свързани много легенди и поверия.
Според древните египтяни тя пазела спящия от тъмните сили на нощта. Изработвали я от дърво -като вдлъбната дъска, поставена върху изображения на божества и лъвове-пазачи. Странната й форма имала за цел да опази сложната прическа на знатния египтянин. Аксесоар за сън с подобна форма ползвали и в Япония чак до началото на XIX в. В Китай пък правели възглавници от нефрит в различни форми, най-често на легнал тигър. Според китайската медицина нефритът е лечебен, подмладява, подпомага духовното усъвършенстване, нормализира дейността на бъбреците. Понякога във вътрешността на твърдите нефритени възглавници имало кухини, в която се слагали талисмани и фън-шуй предмети за здрав сън.
Подобен обичай – да се слагат вътре или под възглавниците защитни амулети, съществувал и в Европа, където са се появили първите меки възглавници. В миналото ги пълнели с ароматни треви и растения, на които приписвали магически свойства.
Първи древните елини, а след тях и древните римляни, започнали да ги тъпчат с гъши пух и да слагат под тях окултни предмети. Император Нерон Например държал под възглавницата си пояс от змийска кожа с надеждата да го защити от враговете му.
В Англия има поверие, че ако в нощта на лятното слънцестоене заспиш върху клонче от имел, ще имаш пророчески съновидения. А на Рождество, за да не те подмине щастието, трябва да легнеш върху свежи елхови клонки. Такава клонка слагали под главите си в понеделник вечер неомъжените момичета, за да сънуват бъдещия си жених. В другите дни от седмицата я заменяли с клечка от метла, парче хляб, ножица. Всичко това се правело, за да не изпусне момата късмета си.
Дори днес, във века на висшите технологии, хората подхождат особено внимателно при избора на възглавница. На съвременните последователи на природосъобразния живот пазарът предлага възглавници с нестандартен пълнеж -обработен с настойка от валериана за предпазване от кошмари или пък от кедрови стружки, получени от сушени кедрови семена. Освен че ухае приятно, такава възглавница, твърдят природолечителите, забавя появата на бръчки и стимулира благотворно акупунктурните точки върху ушите. Не по-малко екзотични са и възглавниците, пълни с трили от елда. Те пък осигуряват идеално положение на главата и шията и премахват хъркането, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment