„Бабо, разкажи ми история, ама истинска“, моли 6- годишната Лина.-Ти правеше ли бели като малка и твоите родители строги ли бяха?“ Подобен интерес е чудесен повод да запознаете детето с фамилната му история
На 5-6 години то може постепенно да научава по нещо за семейството, от което произхожда. Започнете с разкази за конкретни случки, защото по-лесно се помнят.
Към 9-10-годишна възраст детето все повече се вълнува от външния си вид и се впечатлява от външността на околните, Разглеждайки семейния албум, то ще опознае родствениците си и ще търси прилики с тях. А ако узнае, че някой от предшествениците му е проявил героизъм, ще се почувства много гордо като негов наследник.
Лошите спомени и недостойните постъпки на роднини оставете за по-късна ) възраст. Тийнейджърът може да разбере, ако му обясните причините за случилото се или пък споделите урока, който сте научили от миналото. Осмислянето дава шанс на човек да продължи напред, без да експонира върху себе си нечии грешки.
Защо е важно да познаваме родословието си? Според психолозите човек е по-уверен и по-успешен, когато може да отговори на въпроса „Кой съм аз“. Усещането за принадлежност към рода ни помага да изградим собствения си образ. Колкото повече знаем за себе си, като това включва и познаване на семейството и неговата история, толкова по-вероятно е нашите постъпки и решения да съответстват на положителния ни образ. Обвързаността с миналото подхранва чувството за отговорност, а вложените усилия на предишните поколения в голяма степен задължават. И обратно -липсата на информация за произхода формира усещане за неясно минало, за дърво без корен. Такива хора често имат неустойчива ценностна система и лесно правят компромиси, пише вестник „Всичко за семейството“.
Add comment