Няколко хитри трика да си набавите максималното качество и количество, когато пазарувате храна
Хранителни продукти веднъж седмично
Ако сте почитатели на импровизираното пазаруване на хранителни стоки, прекъснете с този навик още сега – много е скъп. Прикрепете с магнит малко тефтерче и химикалка към вратата на хладилника. В момента, в който ви свърши някой продукт, го добавяйте в списъка. Това елементарно действие ще окаже голям ефект върху семейния ви бюджет. Ако не разполагате със списък, ще ходите до магазина непрекъснато за едно или за друго. Вместо това си определете време от седмицата, когато да пазарувате хранителни продукти и се концентрирайте върху всяка покупка. Не забравяйте да вземете списъка със себе си, когато тръгнете от вкъщи. Супермаркетите предпочитат да нямате такива списъци по няколко причини. Първо, колкото по-често ходите до магазина, толкова повече шансове има импулсивно да купите неща, които не ви трябват. Освен това, когато решавате какво да купите на момента, е по- вероятно да платите пълната цена, защото не сте се огледали дали има разпродажба.
В допълнение, колкото повече пъти излезете на пазар с автомобила си, толкова повече гориво изразходвате, което добавя невидима надценка върху хранителните ви продукти.
Вземете най-малката кошница
Ако купувате само един продукт, не посягайте към кошниците. Ако вземате само три неща, ползвайте кошница, а не количка. Вземете количка – и то най- малката – само ако пазарувате повече стоки. Когато влезете в магазина, знаейки, че ще трябва сами да си носите покупките до касата, вероятно няма да се поддадете на импулсивните покупки. След като вече сте проверили отстъпки те и списъка с нужните неща, не би трябвало да пазарувате повече от това, което ви трябва.
Огледайте за ограничени бройки
Когато забележите надпис в магазина, рекламиращ намалена стока, от която обаче можете да купите ограничен брой — възползвайте се от офертата. Вероятно няма да я намерите скоро на такава цена. Когато магазинът определя ограничения брой артикули, това е знак, че го продава на цената, на която го е взел или дори на по-ниска. Магазините определят ограниченията в броя не защото се страхуват, че клиентите ще затрупат количките си с намалени продукти – а защото се притесняват, че собствениците на малки фирми ще изкупят стоката и ще я препродадат на по-висока цена в собствените си магазини. Така че универсалните магазини може да нямат късмет с тези оферти, но вие със сигурност ще извлечете полза от тях.
Add comment