В най-романтичния и любовен период от годината се питаме: каквo застрашава здравето на мускула, с който обичаме, и как можем да го защитим от… самите себе си?
част 1
В черния списък
И още една причина: двойното натоварване. Работещите домакини например често са подложени на твърде много стрес заради ангажименти и вкъщи, и в офиса. Прибавете към това все повечето дами с наднормено тегло, тези с диабет, хронични заболявания, високо кръвно налягане, както и жените в менопауза. Рискът при последните се дължи на понижените нива на естроген – хормон, който играе важна роля В защитата на кръвоносните съдове. В групата на застрашените попадат дори и слабички дами – ако пушат и пият противозачатъчни. Опасността от инфаркт при комбинацията „тютюн + хапчета анти-бебе“ се повишава 20 пъти, изчисляват кардиолози от Берлин.
Сигнални лампички
При жените често е трудно да се прецени навреме дали наистина става дума за инфаркт, казват лекари. Обяснението: нежният пол по-рядко получава предупредителни сигнали като тежест в гърдите и пареща, стягаща или теглеща към лявата ръка болка. Симптомите при дамите обикновено са неспецифични – необяснима слабост, болки в областта на стомаха, челюстта, шията или гърба, лесно задъхване или нарушения на съня. Повечето нарушения в сърдечния ритъм, при които пулсът е неравномерен, „прескача“ или се ускорява без причина, са безопасни. Но ако оплакванията зачестят, съпроводени с виене на свят или общо отслабване на силите, направете консултация със специалист. И все пак, не чакайте симптомите! Атеросклерозата например отначало няма такива. При нея коронарните артерии, които снабдяват сърцето с кръв, се стесняват заради натрупването на плака по вътрешните им страни. Рисковете от това, в случай че не вземете мерки навреме: болестни промени в коронарните артерии, заради което сърдечният мускул не получава достатъчно кислород, както и опасност от запушване на тези вече стеснени кръвоносни съдове. А това означава: инфаркт и непоправими щети върху сърдечния мускул.
Под лупа
кръвното налягане: Следете го редовно – колкото по-ниско, толкоба по-добре за сърцето, твърдят лекарите. Ако започне да се задържа високо, непременно си обърнете внимание.
мазнините в кръвта (холестерол и триглицериди): за да изключите рисковите фактори за сърцето, е препоръчително да следите кръвната си картина от 20-годишна възраст нататък. Ако стойностите на „лошия“ LDL холестерол са над 160 милиграма на децилитър, обърнете се към кардиолог. Той трябва да ви каже дали и какви лекарства да пиете. Повишеното ниво на триглицеридите също е тревожно. То не трябва да е над 200 мг/дл. Проверявайте стойностите му веднъж на всеки две години, ако вече сте навършили 35.
електрокардиограма (ЕКГ): изследването на електрическите импулси на сърцето показва наличието или отсъствието на недостатъчно кръвоснабдяване, изменения на сърдечния ритъм. Данните се снемат както в състояние на покой, така и след физическо натоварване. При мъжете тестът е надежден в 80-90% от случаите, при жените – само в 65% от тях.
изследване с ултразвук на кръвоносните съдове: засича стесняването им навреме.
Add comment