Въпреки че са типични есенни цветя, грижите за гергините започват сега. При нашия климат грудките им се засаждат, когато вече няма опасност от измръзване
Най-напред направете подробен и старателен оглед на съхранения материал. Отстранете изсъхналите част с остър и чист нож. Посипете срезовете със счукани дървени въглища за дезинфекция. Ако има загнили участъци, действайте според размера му. Когато заразата е завзела повече от половината ризома, най-добре я изхвърлете. По-малките гнили части изрежете и дезинфекцирайте.
Преди да засадите грудките, известно време ги дръжте на топло, за да се климатизират. Преходът трябва да е плавен, на няколко етапа от по 2-3 дни. Ако вече са се появили кълнове, мястото трябва да е светло, но не и прекадено слънчево. След това ги изнесете на открито, отново да привикнат. Тези предварителни етапи трябва да продължат около две седмици. Препоръчва се и накисването им в разтвор на калиев перманганат с концентрация 1%. Дръжте ги в него половин час. След това периодично леко навлажнявайте коренището.
По същия начин постъпете и с ризомите, които сега сте купили. Изберете опаковани в прозрачен плик, за да ги огледате
По това време вече би трябвало да имат набъбнали пъпки или развити кълнове. Ризомата трябва да е твърда на пипане, но и леко еластична, да не е вдървена и суха.
Ако искате да размножите гергините, да ги обновите или да засилите цъфтежа им, разделете коренището. С ръце или нож отделете участъци с по 1-2 пъпки, от които ще се развият силни стъбла. Всички срезове също дезинфекцирайте. Крайният период на засаждане е средата на май. Правилно подбраното място е гаранция за добър растеж и обилен цъфтеж.
Гергините се садят на защитени, топли и слънчеви участъци от градината
Те се страхуват от застой на вода около корените си, не търпят сянка. Почвата трябва да е рохкава, хранителна, с неутрална киселинност и с високо съдържание на органични торове. Тези цветя не се садят на едно и също място две години подред. При засаждане в саксия трябва да осигурите подобни условия.
Мястото трябва да се подготви предварително. Почвата се разкопава, наторява си, полива се обилно с комплексен тор и се оставя да престои така ден-два. Добавката на дървени въглища повишава защитните сили на растението след засаждането. След това отново се разкопава и се прави ямката.
Кореновата шийка и кълновете лесно се повреждат, затова пипайте внимателно и контролирайте нивото на заравяне. Изкопайте такава ямка, че коренището да влезе в нея, без да се прегъва, около 40 см са достатъчни.
В зависимост от бъдещата височина на храста разстоянието между отделните растения трябва да е от 30 до 80 см. Ако садите високи сортове, е добре още сега да сложите и колчето за връзване. Заровете с почва, но кореновата шийка трябва да остане открита на 3-4 см над повърхността. Не трамбовайте силно, а полейте обилно, за да се слегне почвата. При нужда досипете пръст. Около ямата е добре да направите борд, за да се задържа след това водата до корените.
При засаждане в саксия на дъното задължително направете висок дренаж до 7-8 см. Разстоянието от стените на съда до коренището трябва да е поне 7-8 см, най-добре 10.
Поливайте засадените растения редовно и умерено, като започвате седмица след засаждането
Периодично ги връзвайте. Ако поникнат много стръкчета, най-добре е да отстраните най-слабите. След това махайте част от пъпките, за да се получат по-едри цветове.
Add comment