Роза ли е, все е красива. Дори да е миниатюрна. Нискостеблените представители на царския род отново са на мода
Това се дължи преди всичко на саксийните им варианти, които са предпочитан жив букет за подарък. А после лесно се прихващат в градината.
За която и тяхна разновидност да става дума -щамбови, почвопокривни или храстовидни, все са непретенциозни и лесни за отглеждане. Достатъчно е да помните няколко задължителни за съответния сезон процедури.
Мулчирането на почвата около корените е основната грижа. За разлика от едрите си събратя, миниатюрните рози не могат без тази защита. Така се запазва влагата около корените, почвата остава рохкава и въздухопроницаема. Трябва да поддържате непрекъснато слой мулч от 5-8 см. Може да използвате всякакъв материал – от специален мулч до сухи листа и трева, дървесни кори. Макар така да предпазвате розите и от плевели, те все пак са упорити и пробиват през него. Отстраняват се винаги с ръка, защото в радиус от 1 м около стръка не трябва да се копае.
Тези рози се поливат рядко, но все пак трябва да се съобразявате и с климата
При силни горещини, когато почвата пресъхва на голяма дълбочина (15 и повече см), трябва да се полива обилно. На корен сипвайте по около 10 литра. В жегите се препоръчва и пръскане на листата, но само вечер след залез. Като правило при нормално време миниатюрните рози се поливат 1 път на 2 седмици. Ако ги отглеждате в контейнери обаче, тогава поливането е по-често, но внимавайте да не подгизнат.
Тези рози се подхранват само три пъти през сезона, като последното се прави само в случай на слаб растеж или отсъствие на цветове. В периода на образуването на пъпки се тори с комплексен тор или с фосфорно-калиев подобри-тел. Това правило важи само за засадените в градината. Ако ги гледате в саксии, торенето е редовно на две седмици.
Много важно е да режете непрекъснато повехналите цветове, за да се радвате на продължителен цъфтеж. Не забравяйте да проверявате листата за листни въшки или акари. Ако е сухо и горещо, те често нападат растенията. При влажно време пък се появява мана или гниене по листата. Пръскайте със съответния препарат според проблема, като стриктно спазвате указанието за разреждането му. Процедурата обикновено се повтаря след седмица. Най-добре е да го правите вечер след залез слънце, за да сте сигурни, че капчиците ще изсъхнат до сутринта и няма да предизвикат слънчево изгаряне.
Ако искате да пренесете градински рози в контейнер, за да красят стаята през зимата, трябва да го направите през август. Тогава се вкореняват и резни-ци за размножаване.
Add comment