Комисията за защита на потребителите следи промоциите в интернет
Когато търговецът вдигне цената няколко дни преди намалението и посочва нереална отстъпка, го санкционираме за нелоялна търговска практика, обясняват инспекторите.
За да бъде всичко наред при онлайн покупките, експертите от комисията дават полезни съвети.
Информирайте се с кого правите сделка. Преди да изберете онлайн магазина, проучете кой е търговецът, който стои зад него. Най-важната и задължителна информация е да има публикувани телефон, адрес, имейл. Има риск да се появят за кратко мними „търговци“, които след като получат парите ви, да „забравят“ да ви изпратят покупките.
Прочете условията за покупка. Вижте внимателно какво точно си купувате и каква цена ще платите накрая. Да не се окаже, че много прилича на нещо значително по-скъпо, но съвсем не е то, а негова имитация. Или че ще трябва да платите още за доставка или други такси като мита, които не са посочени в цената на стоката, а някъде другаде в електронния магазин.
Не се съгласявайте да доплащате за доставка, когато търговецът изрично е поел ангажимент, че тя ще бъде безплатна. Потребителят трябва да е наясно поне ориентировъчно колко ще му струва куриерската услуга, ако се предвижда да я заплати.
Проверете спазени ли са условията и отстъпките. Когато получите потвърждението на поръчката, проверете дали са спазени всички посочени от търговеца условия и поети ангажименти. Най-важното е да обърнете внимание на цената и дали от нея са приспаднати обещаните отстъпки, когато е имало такъв анонс. Вижте отново и срока за доставка.
Можете да се откажете до 14 дни. Голямото предимство на купуването на стоки онлайн е възможността да ги върнете, без да е налице дефект, а просто защото не ви харесат. До 14 дни от доставката можете да направите това.
Формуляр за отказ от онлайн покупка може да бъде изтеглен от официалната
интернет страница на Комисията за защита на потребителите.
Пощенските разходи за връщането обаче най-вероятно ще са за ваша сметка. Търговецът е длъжен при упражнено право на отказ да възстанови заплатената от потребителя сума в срок от 14 дни от датата, на която е бил уведомен от клиента си за желанието му да развали договора или от момента, в който са му представени доказателства, че стоката е върната. Не се допуска неоправдано забавяне.
Все пак при забавена доставка при желание потребителят може да уточни с търговеца причините и да уговорят нов кратък срок за спазването на договора.
При сгрешена поръчка пък потребителят може да настоява търговецът да му достави точно онова, което е пожелал.
Add comment