Ако искате да го разобличите, обърнете внимание на езика на тялото, жестовете, дишането, речта – те ще ви подскажат кога събеседникът ви не казва истината
Може би никой не умее така виртуозно да разпознава лъжата, както специалистите, работещи в полицията и спецслужбите – прекалено често им се налага да се сблъскват с лъжци. Първият им съвет е: наблюдавайте нормалното поведение на човека, когато той е спокоен, отпуснат, няма повод да крие информация или да лъже. И след това го насочете към проблемните теми и въпроси. Отклоненията от обичайното му поведение и маниери могат да се тълкуват като тревожни сигнали.
Ако често се повтаря и говори много – значи лъже!
В отговор на пряк въпрос лъжецът може да повтори част от вашата фраза: „Не си ли виждал портфейла ми?”-„Не, не съм виждал портфейла ти”. Или може няколко пъти да повтори своя отговор с малки вариации: „Не съм виждал портфейла ти. Къде мога да видя портфейла ти?”. Причината е, че човекът се опитва да увери вас и самия себе в истината на собствените си думи. Повторенията му дават възможност да спечели време и да се концентрира, за да измисли правдоподобно звучаща лъжа.
„Шефът ме накара да преработя отчета, а там са объркани всички д анни за второто тримесечие. Наложи се да се обадя в счетоводството, а главният счетоводител е в отпуск, вместо него има някаква идиотка, която половин час търси нужните документи…”- от десет минути ви баламосва мъжът ви. А вие просто сте го попитали защо днес е закъснял от работа. Лъжльовците вярват, че изобилието от дребни детайли придава правдивост на цялата история.
Add comment