Според Игор Високов от Института по психология „Л. С. Виготски” дежавю е по-скоро грешка, възникваща заради сходство в ситуациите
Наблюдавайки обстоятелствата, които действително са сходни с такива от миналото, човек обърква мизансцените и те се сливат в едно събитие за него. Тоест в основата на феномена дежавю лежи единствено способността на човешкия мозък към асоциативно мислене.
В полза на „асоциативната” версия на възникване на феномена говори и опит, проведен от психолози от Университета в Лийдс. Те успяват да открият начин изкуствено да предизвикват усещане за дежавю. На доброволци е демонстриран върху екран списък от 24 думи, след което са хипнотизирани. На изпадналите в транс участници се внушава, че някога са видели думите в червена рамка, те са им познати, макар да не знаят къде и кога са ги виждали. Когато се съвземат, те показват старите и новите думи в рамки с различни цветове. От 18 участници при 10 души възниква усещане, че са виждали някъде думите в червени рамки, макар че те са абсолютно нови за тях.
Въпреки това психофизиологическата причина за феномена все още не е ясна. Установено е само, че дежавю се появява на фона на умора и чести стресове. Известно е също, че това явление най-много безпокои 17-годишните тийнейджъри, които вече са събрали минимален багаж от впечатления и остро реагират на различни житейски ситуации. А втората и последна вълна дежавю настъпва към 35 – 40 години. И най- подложени на този феномен са меланхолиците с обострено усещане за живота, нервните и впечатлителни натури.
МНЕНИЯ НА СПЕЦИАЛИСТИ
Според едни до обяснението на явлението е най-близо „холографската” хипотеза. Принципът на холографията означава, че всяка точка от изображението съдържа достатъчно информация, за да може по нея да се пресъздаде цялата картина, независимо под какъв ъгъл се вижда. В закодиран вид в мозъка се съхранява практически цялата информация, с която се сблъскваме в живота си. Но всичко, което сме виждали и чували, е скрито толкова дълбоко, че е невъзможно да го извадим по обичайния начин. Тази информация се появява благодарение само на малък детайл. Мирис, звук, осветление, мимолетна среща с минувач могат да създадат у вас илюзията, че вече сме били в подобна ситуация преди 5-10 години.
Според други явлението дежавю стои най-близо до пара- мнезиите – тоест до изкривявания на паметта от областта на психопатологическите разстройства. То може да възникне и у практически здрави хора. Но въпреки това всеки човек с подобни усещания трябва да се изследва, за да се убеди, че при него няма патологични огнища в мозъка. За- щото този необичаен ефект в някои случаи може да прерасне в амнезия, когато миналото напълно изчезва от съзнанието. Или, обратното, да даде тласък за възникване на фантазии от типа на бълнуване, халюцинации или фикс идеи.
Add comment