За да издържат храните по-дълго време, преди всичко е необходимо да ги изберете правилно
В това отношение има няколко основни правила:
Опаковката трябва да бъде чиста, цяла, без подозрителни петна и пукнатини.
Избирайте тези продукти, които са подредени по-назад на рафтовете – обикновено те са по-свежи и срокът им на годност е по-дълъг от поставените отпред.
Плодовете и зеленчуците обикновено се съхраняват в специална среда и извън нея бързо се развалят. Затова избирайте сезонни плодове и зеленчуци, които не се задържат много на щандовете.
Бъдете внимателни при покупка на продукти на разпродажба или промоция – възможно е да са с изтичащ срок на годност.
Старайте се да купувате хранителни продукти от магазини, които се ползват с популярност – в тях стоките не се задържат. Това е особено важно, когато пазарувате месни и млечни продукти.
Помнете, че измитите плодове и зеленчуци се развалят по-бързо. Ако не е така, значи са обработвани с химикали.
Когато се приберете от магазина, трябва да имате предвид следното, че универсално приспособление за съхраняване на продукти са найлоновите пликове и домакинското фолио. В найлонови торби може да сложите бисквити, сухари, зърнени храни, макарони. Във фолио може да увиете масло, колбаси, риба, наденички. Не слагайте в найлон за дълго обаче плодове, зеленчуци, сирене, кашкавал, извара. Не оставяйте храна в алуминиеви съдове, тъй като се окислява, а също и в емайлирана посуда, ако има наранявания по повърхността на емайла. Ако оставите продукти в съдове от неръждавейка, има опасност да се появи метален вкус.
ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ
Редовно размразявайте и мийте хладилника, дори и да е най-съвременен модел.
Не оставяйте в хладилника топла храна.
Не препълвайте хладилника с продукти -има нужда от пространство за циркулация на въздуха, за да е качествено охлаждането.
Дръжте храните далече от почистващите препрати и всякаква битова химия.
Спазвайте правилата и условията за съхранение, написани на опаковката на продуктите.
Правете често влажно почистване на кухнята.
Add comment