Мислите ли, че готвите икономично? Със сигурност ще отговорите положително!
Ще се убедите в това сами, като направите инвентаризация на своята кухня. С нея трябва да започва всяко поредно ваше усилие да готвите по-евтино. Ще откриете, че по кьошетата в хладилника ви, в камерата му, по долапи и шкафове, както и в бюфета отдавна залежават продукти, достатъчни за прехраната ви 10, че и 20 дни. Те тихичко си стареят там. Едни се сбръчкват, други хващат мухъл, трети намирисват и на всички обозначеният им срок на годност вече няма значение за вас. Ще ги изхвърлите ако не сега, то другия път, когато ви попаднат пред очите. Но представете си какви вълни от вдъхновение ще ви залеят, ако решите да погледнете на буркана с грах или на спагетите от забравения пакет като на кулинарно предизвикателство за вечерята.
А понеже така или иначе пазарувате, добре е да помните, че при тази дейност плащате не само покупките си, но и своето удобство. Да накупиш всичко от един магазин – това пести време, но не и пари. Така че тук съветът е: Ако ви звънне някой на мобилния телефон и попита какво правите, не му отговаряйте „Пазарувам“. По-мъдрият отговор е „Обикалям по магазините“.
Докато обикаля, човек се оглежда, пресмята, сравнява и трупа сведения за ориза, олиото, хляба и т.н. и за цените им съобразно качеството. За сезонни плодове и зеленчуци най-добре е да се иде на някой пазар. А за месо? При месаря, разбира се, не в супермаркета. Той ще ви отреже точно колкото му поискате. А в магазина опакованото месо в тарелките или е по-малко и ще купите две, или е повече от нужното ви. Е, нищо, ще остане за супа на следващия ден, казвате си. Но търговската верига вече ще ви е изиграла.
При пазаруване е добре и да се избягва покупката на готови храни, които може да се направят вкъщи доста по-евтино. На половината от цената на някой буркан със сос може да си купите грамадна консерва с домати, малко чесън и босилек и за половин час да си приготвите също такъв сос с ваши си подправки за цялата зима. Макар и заето от ресторантските менюта, повечето дава голям простор да се развихрите
именно защото то наред със супите е еманация на икономичното готвене. Гозбата в гювече хем е много вкусна, хем е именно от остатъчни продукти. Трябва да се мисли и за това колко да гори печката. Една нова тенджера на отделения, в която се готвят 2-3 неща наведнъж, ще се изплати още първия месец. Но най-добрата посуда от гледна точка на икономиите е тенджерата под налягане, пише „Здраве без лекарства“.
Add comment