Носенето на обици не е от вчера
Според библейското предание, преди завинаги да изгони провинилата се Ева от Рая, Творецът и заповядал да си пробие ушите, а след това, очевидно от чувство за състрадание, й подарил прелестни обеци, украсени със скъпоценни камъни с необикновена красота. Казват, че оттогава обеците завинаги са се превърнали в неотменен атрибут на женския тоалет.
Някога, едва проходила самостоятелно, майката (без значение към кое съсловие е принадлежала) пробивала ушите на дъщеря си и поставяла малки продълговати обеци, украсени с цветни камъчета. При това не само за да подчертае красотата на младото създание, но и с лечебна цел. Нашите предци са били прекрасно осведомени за полезните свойства на ушните украшения. Днес е доказано, че поклащайки се леко, обеците масажират акупунктурните зони в меката част на ухото и по този начин помагат да се предотвратят много заболявания.
Най-древната форма на обеците е била пръстен от мед, сребро или злато. ,Към тях се прикрепяла висулка с дребни самоцвети, които блещукали на малките ушенца. Колкото по-изящна била формата и по-ослепителен блясъкът, към толкова по-знатен род принадлежала госпожицата, пише вестник „Феномен“.
Leave a reply