На половината път между Мелбърн и Джелонг (щата Виктория, Австралия) се намира каменно съоръжение, което по форма напомня яйце
Състои се от около 100 плочи с височина от 0,5 go 1 м, дължината на „яйцето“по главната ос, която е изтеглена от изток на запад, е 50 метра. Обектът е обявен за културно наследство и принадлежи на Обществото на аборигените ватауронг.
На западния край на каменното съоръжение на Вурда Йоуанг има три камъка, напомнящи очертанията на три планини, които се виждат на фона им. На запад, отвъд периметъра на основната част, има няколко камъка, за които историкът Джон Морисън предполага, че са помагали на древните туземци да определят дните на равноденствие, както и на лятното и зимното слънцестоене. Изследванията на австралийския астрофизик Рей Норис и съпругата му Сали показват, че камъните извън контура, както и южната и северната страна на „яйцето“ действително показват разположението на Слънцето по време на настъпването на тези дати.
Племето ватауронг живее по тези места повече от 25 000 години, но за съжалиние обичаите и езикът им били забранени от мисионерите преди около век, в резултат на което е запазена само малка част от древната им култура. Днес старей-шините на племето не знаят точно за какво се е използвал Вурда Йоуанг и кога е бил построен. Първите европейци са дошли в тази местност едва през 1835 г. и не са се грижели особено за наследството на някакви си туземци. Днес се разработва метод за определянето на възрастта и предназначението на този паметник на културното наследство.
Макар че Вурда Йоуанг помага за ориентирането по Слънцето, напълно вероятно е древните строители да са вложили съвършено друг смисъл в него. Точното местоположение на каменното съоръжение се пази в тайна заради уважение към традициите на племето и за да се избегне напливът от туристи, пише вестник „Феномен“.
Add comment