За да почистите плодов сок върху бели тъкани, добавете към кислородна вода 5-6 капки амонячен разтвор и напоете с тази смес петната
След това подсушете мястото с чиста суха кърпа и едва тогава изплакнете с вода и прострете на проветриво място. Друг вариант е силно Замърсени от плодов сок бели памучни и ленени тъкани да се почистват, като се накисват в прясно мляко и след това се изпират.
Петна от бяло вино върху дрехи се обработват c гъба, напоена в амонячен разтвор (ако тъканите са много фини, допълнително разтворете амоняка с вода), след което почистеното място се изплаква няколко пъти с вода. Подсушава се със суха кърпа и се посипва с талк.
Петна от кафе върху бели памучни тъкани се почистват, като се накисне тъканта със сапунен разтвор, към който сте добавили сода. След това се изплаква няколко пъти с топла вода и се суши на проветриво място. Ако въпреки това петната все ощe си личат, напръскват се с лимонов сок и се оставят да съхнат на слънце. След това отново се изплакват.
Пресни мастилени петна върху всички видове тъкани
се махат, като тъканта се изпира с топла вода и след това се потапя в затоплено прясно мляко 3а няколко часа. При необходимост млякото се сменя, докато петната изчезнат напълно. След това платът се изплаква с хладка вода и накрая се изпира със слаб сапунен разтвор.
Леко пожълтелите места по всички видове бели тъкани се намокрят с гъба, напоена 6 кислородна вода, и се оставят да изсъхнат на слънце или на топло. Ако е необходимо, обработката с кислородна вода се повтаря до пълното изчезване на пожълтяването. След това платът хубаво се изплаква и се суши на слънце, пише списание „За жената“.
Add comment