Според учението на Църквата чрез тайнството брак Божията благодат освещава съпружеския съюз и създаването на ново християнско семейство
Това не е просто ритуал и затова решението да се венчаете пред олтара трябва да е добре обмислено. Още повече, че се взима за цял живот. Вярно, че Православието допуска развод, но за да се разтрогне църковен брак е нужно разрешение от архиерей. Затова не минавайте под венчило само заради традицията или защото е модерно.
Какво е нужно за венчавка?
За встъпване в църковен брак е необходимо да представите в църквата, където ще бъде извършено тайнството, кръщелните свидетелства на младоженците и на кумовете. Тайнството не се извършва, ако те не са кръстени. Задължително е и двамата младоженци да са православни християни. Трябва и вече да са сключили граждански брак. Венчавката може да не съвпада с деня на подписването в съвета. Нещо повече, може да се венчаете години след полагането на подписа, пише вестник „Всичко за дома“.
Не се правят венчавки в дните от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица, през Богородични пости, от Коледни заговезни до Въведение Богородично, и от Игнажден до Богоявление. При изключителни случаи обаче може да има венчавка с благословия от архиерей във всички забранени дни, освен през Великия пост.
Как протича церемонията?
За да се извърши, са нужни венчални халки, две големи свещи, обща чаша за младоженците и червено вино. Тайнството се извършва в средата на храма, пред масичка, на която са положени кръст и евангелие. Младоженците заявяват пред свещеника, че встъпват в брак по любов и доброволно съгласие. Свещеникът ги благославя със запалени свещи, после ги обручва (обрича един на друг) с пръстените, прочита молитва и възлага венец на главите им, благославяйки ги три пъти. Чете апостолското четиво, благославя чашата с вино и дава на двамата поред да отпият от нея. Церемонията продължава около 40 минути.
Има ли специални изисквания?
В Православната църква се позволява встъпване в брак до три пъти, в крайно уважителни случаи и с разрешение от църковната власт е възможен и четвърти брак. Не е прието да бъдат венчавани по няколко двойки наведнъж. Някои свещеници препоръчват преди венчавката младоженците да се изповядат и да се причастят.
Желателно е невестата да е с покрита с воал глава. Има поверие, че колкото по-дълъг е воалът, толкова по-продължителен ще е бракът. Ако роклята й е с голи рамене и много дълбоко деколте, трябва да се наметне с подходяща наметка. Ако е без ръкави, булка та слага дълги ръкавици, научаваме от вестник „Всичко за дома“.
Add comment