Есенната градина не е толкова скучна, както мнозина си мислят. Има достатъчно цветя, които разкриват пълната си прелест точно тогава
Сред тях запазено място имат луковичните.
На фона на заспиващата природа със своята ефирна красота тези растения добавят свеж нюанс в градината. Една от есенните звезди е колхикумът. Често го мислят за родственик на минзухара, но това е самостоятелен вид. Има повече тичинки, по-едри цветове и розово-лилави багри. Основното изискване на растението е да не му пречите с грижите си. В градината не трябва да го поливате, подхранвате или изрязвате. При много суха есен може да сипвате малко вода за по-едри цветове, но не е задължително.
Есенните минзухари са добре познати. От това семейство е и легендарният шафран – една от най-скъпите подправки в света. Повечето сортове обичат слънце, само видът шароян е сенколюбив. Не понасят вятър и течение. Изберете им място, където по време на зимния покой луковицата няма да подгизне. Почвата трябва да е лека и отцедлива, задължително с неутрална реакция. Ще са ви благодарни, ако ги подхранвате. Няма нужда да ги поливате, но само ако са в градината.
Почти всички пролетни луковични цветя имат своите есенни варианти
Това са кокичетата, нарцисите, зюмбюли и декоративният лук. Ако в градината имат нужда от специална защита от влагата, то в саксии могат да растат и цъфтят без проблем.
Есенните нарциси са малко по-невзрачни откъм цъфтеж, но пък са много ефирни и с прекрасен аромат. За да цъфнат, имат нужда от сух период през пролетта и лятото без поливки.
Кокичетата са със същите цветове като пролетните, но листата поникват след отварянето на пъпките.
Есенният декоративен лук е изключително ефектен с едрия си кълбовиден цвят. При хибридните сортове достига 25 см диаметър. Има нужда само от внимателен подбор на добро осветление и рохкава плодородна почва без риск от подгизване. Багрите на цветовете са основно в синьо и бяло.
Жълтата щернбергия печели все по-голяма популярност
Може без проблем да се отглежда и в саксия. Има нужда от дренирана лека почва. От една луковица поникват до 20 цвята, пъпките се отварят през октомври и ноември. Заедно с тях се появяват и листата. Цветето обича слънце и умерена влага. Зимува без проблем в градината.
Торфената лилия е сред най-недооценените луковични цвета. А тя започва да цъфти в края на август, пикът на цъфтежа е в средата на есента, пъпки се разтварят до първи сняг. Понася студ до минус 15 градуса, така че на по-високи места е добре да мулчирате почвата за зимата. Вирее много добре и в контейнер. Обича полусянка и завет.
Екзотичната крокосмия има чудесен аромат. Среща се и с името тритония. Познат е само един сорт, който цъфти през есента -Crocosmia aurea. От мощната луковица поникват едри листа и съцветия. Цъфти в началото на есента в червено, жълто или оранжево. Оглежда се като гладиолите. Преди зимата луковиците се изкопават и отново се засаждат през пролетта. Почвата трябва да е лека и добре дренирана.
Add comment