Той може да се консумира самостоятелно или в съчетание с морски дарове, месо, като сок, в сладкиши… Много са вариантите да се насладим на ананаса. Но какво наистина знаем за този екзотичен плод?
Трябва винаги да избираме тежки ананаси

Трябва винаги да избираме тежки ананаси
Вярно. За предпочитане е да купуваме тежки, твърди на досег и ароматни ананаси. Листата трябва да са зелени и свежи.
Ананасът подпомага храносмилането
Вярно. Той съдържа бромелин – ензим, който улеснява смилането на протеините, а органичните му киселини подпомагат усвояването на хранителните вещества. Богатството му от фибри (1,4 г на 100 г) стимулира отделителната система.
Ананасът се отглежда в Европа от XVI век
Вярно. Първо е бил представен на испанския кралски двор през 1535 г. После са започнали да го отглеждат в оранжерии в Холандия, Франция и Великобритания. До средата на XX век европейците са смятали ананаса за рядък екзотичен плод и е бил консумиран само по празнични поводи.
Ананасът е естествено сладък и висококалоричен
Невярно. Той доставя 52 ккал на 100 г и е толкова калоричен, колкото ябълката, прасковата и кивито.
Думата „ананас“ идва от езика на индианското племе гуарани
Вярно. На този език „нана“ означава „плод“, но също така и „аромат“.
По-добре е да се реже по дължина
Вярно. Богатството на вкуса се запазва много по-добре, когато се режат парчета по дължината на плода, защото ананасът е доста по-сладък в основата си и по-кисел в горната част.
Ананасът произхожда от Мартиника
Невярно. Родината му е Парагвай. Заедно с индианските племена той се разпространява на север, после стига до Централна Америка и Карибите. За европейците го открива Христофор Колумб по време на второто си пътуване до Новия свят (1493 – 1496 г.).
Когато е малко зелен на цвят, ананасът не е достатъчно зрял
Невярно. Цветът на ананаса зависи от неговия сорт и от географския му произход. Зеленият цвят не означава, че плодът не е зрял.
Add comment