Флорариумът е сред най- ефектните начини за озеленяване на интериора
Градината в бутилка изглежда елегантно и модерно, при това осигурява най-добрите условия за саксийните цветя през зимата. Защото дори да има отвор, влажността вътре е по-висока. Но трябва да знаете какви растения да подберете, за да бъде композицията ефектна продължително време.
Възможността да засадите във флорариума голям брой растение зависи най- вече от размера на съда. Не е необходимо да търсите огромен аквариум, защото поддръжката му е трудна. А и сега са актуални мини градините. В тях се засаждат по 3 вида, в краен случай 5.
Главното условие за успех на начинанието е цветята да са пропорционални на съда, да имат красив силует, защото ще се виждат от всички страни. Максималният размер обикновено се ограничава до 20 см. По-високи се използват само ако може да ги подстригвате периодично.
При комбиниране на композиция трябва да сте наясно и с изискванията на растенията към почвата, какви са нуждите им от светлина и вода. Всички параметри трябва да съвпадат.
Най-честите комбинации са обобщени в две групи: влаголюбиви тропически и пустинни – сукуленти и кактуси.
Подходящи за тропически флорариум са не класическите растения, а по-особени.
Общата им черта е да обичат висока въздушна влажност. Съответно за тях се избират съдове с капаци или със съвсем малки отвори. Специалистите препоръчват мини папратите ас- пленум и адиантум, които изглеждат прекрасно в компанията на мъхове, най-вече на класическия сфагнум. За мъховете обаче ще трябва да предвидите по-кисела почва, която да насипете над обичайната само на местата, предназначени за тях. Кротоните обикновено загиват през зимата в отопляваните помещения. Но в тропическия флорариум ще се чувстват отлично. Помнете, че те ще запазят багрите си само при достатъчно светлина. Може да им правят компания селагинела, орхидея (засадена в отделна саксийка вътре в съда, за да е в обичайната си почва от кори), фитония, компактна алоказия.
При пустинните флорариуми вариантите за избор на растения са два – кактуси и сукуленти. Съдовете при тях може да са отворени, защото влажността на въздуха не е изискване, а дори им пречи. Задължително е използването на песъчлива почва с добър дренаж под нея от поне 5-6 см. Подгизването на корените ще доведе до загиване на тези растения.
От кактусовото семейство във флорариум можете да засадите опунция, ребуция, ехинопсис, нотокапсус и други бавнорастящи. От сукулентите молодило, наричано още каменна роза, ще изглежда идеално в стъклена композиция. Това е едно от най-издръжливите растения. Ешеверията прилича на молодилото, а агавата е с по-месести листа и изглежда по-добре сама. Алоето пък е класика, няма никакви претенции, само дето се разраства бързо и ще трябва да чупите често дъщерните розетки.
Грижите за флорариума са елементарни. Тропическия поливайте по-често – веднъж в седмицата. Пустинния е достатъчно да навлажнявате два пъти в месеца.
Add comment