Едно цвете да имаш у дома, това си е вече отговорност
Трябва да отделиш време да го полееш, да го наториш, да го преместиш при нужда, да го лекуваш при болест. Точно това е причината мнозина от забързаните днешни хора да не поемат този ангажимент. Няма да се залъгваме, че има цветя, които си растат съвсем сами. Но все пак има видове, които не са капризни.
Замиокулукас е модно растение с красиви листа. При стайни условия стига до 80 см на височина. Дори да забравите да го поливате известно време и клонките се оголят, при първите признаци на внимаniе от ваша страна ще се съживи. Бързо ще покарат нови разклонения. Цветето е топлолюбиво, вирее добре на ярко слънце, и на полуsqnka.
Бръшлянът е първият спартанец сред лианите. Има много сортове. Формата им също има модификации. Най- голямата ценност на растението е, че е страстен почитател на сянката. Ще расте и в най-тъмното ъгълче на стаята, но може да се пригоди и към ярка светлина. Вирее най-добре при редовно поливане, обаче няма да загине при пресушаване на почвата.
Епипремниумът е универсалнен. Прекрасно се вие по опори, но е най- ефектен във висяща кошница. Не е претенциозен към светлината, добре понася подстригване, не се страхува от засушаване. Може да се подхранва с препарат с дълготрайно действие (два пъти в годината).
Сансевиерията е като модна тенденция – ту е на пика на популярността си, ту я забравят. Приличащите на мечове високи листа са едноцветни или със светли вертикални ивици. Растението се смята за истинско чудо – може да се примири и с най-мързеливия стопанин. Тъй като е суку- лент, трупа в листата си запаси от вода и понася продължително засушаване. В същото време може да се отглежда и само във вода.
Спатифилумът не само не е капризен, а на всичко отгоре и цъфти. Причисляват го към сенколюбивите растения, но без светлина трудно ще образува пъпки. Подхранване иска веднъж в месеца. Само пълно изсъхване на почвата не трябва да се допуска.
Add comment