Вълната обикновено е предпочитаната материя за зимата
Много хора обаче са алергични към нишките й. Други не желаят да я ползват по етични съображения – заради грубото отношение при индустриално отглежданите животни. Каквито и да вашите доводи, може да замените традиционните дрехи с други влакна.
Най-евтиният вариант са синтетичните тъкани като полиестер, акрил и еластан. Те топлят, но и запарват тялото, защото не позволяват на кожата да диша. Освен това са по-алергизиращи от вълната – създадени са на основата на нефта и са обработени с много химикали. Най-разумно е да избягвате тези дрехи.
Доста по-добри са показателите на полара. Той е мек, топъл, почти незапарващ. Производството му малко замърсява природата, защото пухкавите изделия се правят от рециклирани пластмасови бутилки. Недостатъкът му е, че има твърде спортно
звучене.
Естественият памук е много приятен за носене, но не топли достатъчно. И той все по-често предизвиква алергични реакции. Причината е в препаратите против насекоми, с които се обработва -1/4 от използваните в днешно време пестициди се пръскат именно върху памуковите полета. Затова е най-добре да купувате памучни дрехи от фирми, залагащи на екологично чистата продукция.
Напоследък се предлагат дрехи на основата на естествени тъкани, обработени с химикали, за да бъдат по-бляскави и трайни. Облеклата от соя са толкова меки и нежни, че я наричат „растителен кашмир“. Тя не възпрепятства дишането на кожата.
Популярен е и лиоселът, който се произвежда от пулп от евкалипт. Той изглежда по-добре от памука, защото е по-фин, лъскав, здрав и почти не се мачка.
Копривата навлиза с все по-голям апломб в модната индустрия. Тя е била популярна в Европа още през Средновековието, когато е била предпочитана пред памука. Тогава той бил само вносен и много скъп. Влакната се правят от дръжката на копривата и са изключително здрави, гъвкави, запазват естествената телесна температура. Съществува и сорт, лъскав като коприна. Проблемът е, че дрехите от коприва все още са скъпи.
Конопът е по-евтина алтернатива. Той расте толкова бързо, че няма нужда от химическа обработка срещу насекоми. Тъй като тъканите задържат естествената телесна температура, може да се носят и зиме, и лете. Не се мачкат, защото сплитката е много плътна.
Според учените хората биха могли да спестяват 650 млн. л вода годишно, ако заменят памуковите култури с ленени, пише „Всичко за семейството“. Ленът е приятен за носене и има успокояващ ефект. Доказано е, че човек спи най-добре в ленени чаршафи. Само че материята държи хладно, така че я оставете за летните тоалети.
Add comment