Преди да отидете в магазина за нова пералня, добре преценете къде ще я сложите
От мястото й зависи дали ще купите машина с предно или горно зареждане. Обикновено пералните с предно зареждане са със стандартни размери – височина 85 см, ширина 60 см и дълбочина от 50 до 60 см. Моделите с горно зареждане са около или малко по-високи от 90 см. Те са по-тесни.
При избора трябва да съобразите и посоката на отваряне на люка. Някои се отварят до по-голям ъгъл, при други посоката е различна, има с копчета или с ръкохватка, а има и само с електронно автоматично отваряне. Трябва да прецените кое е най-удобно за вас.
Според парите, с които разполагате, изберете марката. По-скъпите марки обикновено предлагат модели е по-добро качество и с повече програми. Това улеснява прането и повишава качеството му, но ако се спрете на по-евтина пералня, това не означава, че няма да пере добре. Големият плюс на скъпите модели е по-дългият живот на машината, но и модел от среден клас се изплаща за около 5-6 години, а животът му е около 10.
Някои екстри също оскъпяват машината, затова помислете кои може да се лишите, за да облекчите цената. Повечето перални имат от 3 до 5 основни програми, съобразени с тъканите. По-скъпите са с различни комбинации между температура, тъкани, обороти на центрофугата, които може сами да настройвате. Имайте предвид, че колкото по-просто е командването, толкова по-лесна е експлоатацията на пералнята.
Всяка перална машина, пусната на пазара след декември 2013, трябва да притежава енергиен клас минимум А+, въпреки че все още се продават модели от по-ниски класове. Не е препоръчително да се спирате на тях. А от гледна точка на потребление на вода, машините, които използват по-малко от 7,5 л вода на килограм пране, се смятат за икономични.
Размерът на барабана варира – обикновено обемите са 3-6 кг, но има и перални с обем 7,5-11 кг. Барабанът трябва да се съобрази с количеството пране ако семейството не е голямо, не купувайте пералня с голям барабан. Той влияе и на консумацията на вода. Ако предпочитате да перете по-малко дрехи, но по-често, малък барабан е достатъчен. Никога не пълнете барабана до 100%. За ефективно изпиране се препоръчва да пълните пералната машина до 80% от обема на барабана.
Обърнете внимание и на центрофугата. Колкото по-високи са оборотите, толкова по-изцедено ще бъде изпраното пране и по-лесно ще се изсуши. Най-добре е да изберете модел, при който оборотите могат да се регулират. Шумът на пералнята също не бива да се пренебрегва. Повечето модели са с ниво на шума 43-75 децибела, но има и с нива до 30. Пералня с ниво на шума до 50 децибела се смята за тиха.
Според нуждите на семейството може да инвестирате в допълнителни функции и програми, например бързо пране, половин пране, самопочистваща програма, омекотяване, лесно гладене, защита от преливане. Много полезна функция е отложеният старт. Пералнята е важен помощник за всеки дом, затова изборът й е въпрос на отсяване на някои по-маловажни критерии за сметка на най-важните – удобство и ефективност.
Add comment