Древноеврейската дума mavet, означаваща „смърт“, започва с тринадесетата поред буква в азбуката
Във Франция няма да намерите къща с номер 13, в Италия няма лотарийни билети с такъв номер, в американските небостъргачи след 12 веднага идва 14-и етаж. В психологически експеримент давали под наем апартаменти в нова сграда. Всички етажи, освен 13-ия, бързо били населени. Но когато 13-ият бил преименуван в 126, бързо се появили желаещи.
Как е възникнал страхът пред числото 13, известен като трискадекафобия?
В скандинавската митология има история за пир във Валхала, на който били поканени 12 богове. Локи – зъл бог, дошъл неканен, като увеличил броя на гостите на 13. В резултат на битка с него загинал Балдер – всеобщ любимец. Това е едно от първите писмени свидетелства за фаталното число 13.
От Скандинавия поверието, че то носи нещастие, се разпространило по цяла Европа. Навярно отгласи от тази история са намерили отражение в библейския разказ за Тайната вечеря, на която също присъствали 13 души.
Както и с всяка поличба, хората постоянно търсят потвърждения за това, че тя се изпълнява. Така през 1798 г. британското списание „Джентълмен мегазин“ цитирало страховити таблици, според които всеки тринадесети човек в кабинетите с много служители е вероятно да умре през тази година.
Въпреки всичко на доларовите банкноти на САЩ пирамидата има 13 стъпала, орелът държи маслиново клонче с 13 листа и плодове или 13 стрели, а над главата му има 13 звезди. Но това се обяснява лесно: първоначално в САЩ е имало 13 колонии, пише вестник „Феномен“.
Add comment