След астрологическия „бум”, завладял постокомунистическото ни общество, понятието „зодиак” трайно навлезе в живота ни
Но за сериозните учени зодиакалните съзвездия и зодиакалните знаци все още са предмет на бурн и дискусии. Кой държи палмата на първенството в „изобретяването” на Зодиака и кога се случва това?
Като съзвездия, разположени в определен ред, Зодиакът се среща за първи път в клинописен сборник с астрономически текстове, известен сред специалистите под названието MULAPIN, чието окончателно оформяне е датирано приблизително към 700 г.пр.н.е.
MULAPIN са древни клинописни плочки, представляващи своеобразна енциклопедия на известните към този момент съзвездия. Те съдържат списък със 17 съзвездия, за които се казва, че това са съзвездия (буквално – „божества”), в границите на които преминава или се докосва Луната. Смята се, че именно те поставят основата за образуването, първо, на системата от добре познатите ни 12 зодиакални знаци на еклиптиката (големия кръг от небесната сфера, по който се премества центърът на Слънцето през видимото му годишно движение), и второ – системата от 12 съзвездия в зодиакалния пояс, при това именно в тази последователност, която познаваме и днес.
Освен зодиакални съзвездия плочките MULAPIN съдържат около двеста описания на астрономически наблюдения, включително измервания, засягащи някои конкретни съзвездия.
Този клинописен паметник на древния Изток е един от най- старите, известни днес. Официално е прието да се смята, че е създаден във Вавилон около 687 г.пр.н.е. Но според мнозина археолози плочки те са превод от по-древен текст, създаден от асирийски астрономи. Възможната крайна дата на създаването на плочките е 2300 г.пр.н.е.
Leave a reply