До това място достигат единици, оказали се във Вечния град
Но си струва макар и само за да се почувствате съпричастни към едно богоугодно мероприятие, което ще ви превърне от туристи в поклонници. А може би дори ще ви пречисти от греховете…
МАЙКА НА ВСИЧКИ ЦЪРКВИ
Според латинския надпис върху високата фасада катедралният храм „Сан Джовани ил Латерано” е „майка и глава на всички църкви в града и по света”.
Храмът, построен през 314 г. около Латеранския дворец на земя, подарена на църквата от император Константин, е свидетел на множество исторически събития. Там през 774 г. се извършва кръщението на Карл Велики, конороновани са папи, а през 1929 г. са подписани известните Латерански договори (система от договори между италианската държава и Светия престол, които определят правата и привилегиите на католическата църква и положението й в Итатия).
Монументалната катедрала е почти колкото „Свети Петър” във Ватикана. От тук папата благославя паството си в четвъртък на Страстната седмица – това е още едно старинно наследство на Ватикана.
Многократно е разрушаван от пожари и земетресения, ограбван при нашествията на варвари, но всеки път възстановяван и разширяван и все по-богато украсяван. Реконструкцията от XVII век е осъществена от Боромини – италиански бароков архитект, чието дело е и самият храм Свети Петър“.
СТЪЛБАТА, КОЯТО ИЗЧИСТВА ГРЕХОВЕТЕ
До катедралата отделно се издига църквата „Сан Лоренцо ин Палатио ад Санкта Санкториум”, или наричана още „Скала Санкта”, с централна мраморна стълба. Построена е през XVI в. за капела на свети Лав-рентий. Именно по тази стълба според преданието се изкачвал Иисус Христос, когато отива в дома на Пилат. И тя води към древната папска капела „Светая светих”, където се пазят свещени реликви – в това число и неръкотворната „акеропитна” икона на Спасителя, която сякаш през цялото време ви наблюдава. В подножието на Светата стълба са поставени внушителните скулптури „Целувката на Юда” и „Съдът на Пилат”, които са дело на Алберто Джакомети (1901 – 1966 г.)
НЕРЪКОТВОРНИ ОБРАЗИ
До средата на XIV в. сред уникалните светини са главите на светите апостоли Петър и Павел, почиващи днес в Латеранския събор. Според някои данни и днес там се съхраняват ръката на мъченика дякон Кесарий, пострадал при император Клавдий в град Те-ракини; част от мощите на преподобномъченица Анастасия Персянина, пострадала през 628 г., главата на мъченица дева Агния, пострадала в Рим през 304 г., и др.
Препоръчва се на всекиго да пропълзи по Светата стълба, па макар и в облекчен вариант (без молитва на всяко стъпало). Ще изпитате незабравими усещания, за които ще разказвате на приятелите си още дълго, дори и да не почувствате никакво изчистване и просветление. Обикновено във всичките си благи постъпки и намерения не чувстваме „обратната връзка” поради малкия диапазон на възприеманите човешки чувства. Това обаче не означава, че тя липсва! Но личните впечатления са нещо друго. По Светата стълба се слиза само на колене.
Наистина,това, което ви показват за 3,5 евро (за децата безплатно), можете да видите и по обходните, странични стълбища. Но си струва все пак този път да се извърви по християнски.
Add comment