Фън-шуй не е изкуство как да поставим правилното сувенирче (жаба или патици-мандаринки) в правилния ъгъл на дома, както наивно смятат мнозина
Това е древна даоска практика на символично усвояване на пространството. Целта на фън-шуй е търсенето на благоприятните потоци на енергията ци и тяхното използване за благо на човека. Но през 80-те години американецът от китайски произход Томас Лин създава т.нар. символичен фън-шуй, като значително опростява древната система: той разделя пространството на зона на любовта, богатството, на децата, секса, парите, кариерата и т. н. и предлага практиката на активизация на определен сектор чрез разполагането там на съответните предмети.
Класическият фън-шуй работи само с потоците на енергията ци, а тя тече през дома в съгласие със законите на мирозданието и пронизва всичко – човека, природата, предметите. Тя не зависи от човека и от времето, затова се нарича Небесна съдба (Небесно щастие). Тя може да създава хармонични или нехармонични структури във времето и пространството.
Според даоската философия фън-шуй има едно от най-важните значения във формирането на съдбата. Съществува споменатото вече Небесно щастие, което човекът получава още при раждането си. А човешкото щастие е това, което всеки от нас заработва в процеса на живота: заслуги, стил на мислене, образование, качества на характера, постъпки, пише „Феномен“. Има и земно щастие – земните енергетични потоци, които въздействат във времето и пространството върху събитията, здравето, отношенията между хората.
Add comment