Смята се, че не бива да се отбелязва четиридесетгодишнина, тъй като тя е свързана със смъртта и човекът, отпразнувал този юбилей, сякаш предварително „празнува“ смъртта си
По този начин той се заиграва със съдбата, привлича ранната си кончина. Това поверие е получило разпространение по аналогия с „изнасянето на четиресет“, както и с четиресетдневното пребиваване на човешката душа в чистилището. Характерно е, че съществува мнение, че само мъжете не бива да си празнуват 40-ия рожден ден; тъй като според древните поверия, които нямат никакво отношение към религията, жената няма душа, така че всъщност няма какво да губи.
Друго мнение (също бездоказателствено и вредно) е, че на 40 години ангелът-пазител напуска своя „подопечен“. И че отбелязвайки четиридесетия си рожден ден, човек привлича всякакви нещастия, от които вече няма кой да го защитава.
Докато всъщност има много примери с хора, отбелязали четиридесетия си юбилей весело и с размах и след това живели дълго и щастливо. Затова не си струва да се отнасяме сериозно към тази „забрана“. По-скоро тя е възникнала само по аналогия с четиридесетте дни и не почива на реална основа.
Както става ясно, отношението към числото 40 е исторически сформирана съвкупност от религиозни събития, както и съвпадения, легенди, мнения. На някои от тях може да се вярва, на други – не особено. Безспорно е обаче, че 40 е истински сакрално число. И както преди хиляди години то продължава да оказва влияние върху живота ни – както във физически, така и в метафизически план, пише вестник „Феномен“.
Add comment