Замисляли ли сте се, че когато връзвате обувките си,връзвате панделка или колан, извършвате сакрално действие?
Да, колкото и странно да звучи, но възелът е магически предмет. Неслучайно усещаме обърканите отношения именно като възел, който понякога се стяга около врата ни и само като го развържем, получаваме възможност отново да дишаме свободно.
Кармични връзки
С какво се асоциира думата „възел“? Изплува веднага изразът „гордиев възел“ и две-три поговорки. Във всички времена възелът е бил неотменен атрибут на магията. В много народни традиции се е смятало, че завързването и развързването на възли свързва и освобождава енергията. Древните гърци и египтяните използвали възли на въженца за любовни магии. В европейския фолклор съществува поверие, че завързването на възли предотвратява бременност, а развързването способства за зачеване и раждане на дете. В древен Рим забранявали да влизат в храма на богинята Юнона Луцина онези, които имали дори и един възел по дрехите си: възлите символизирали невъзможността да се роди дете.
Рибарите в Шотландия и Северна Европа смятали, че възлите, завързани на носни кърпички или шнурчета, могат да повлияят върху посоката и силата на вятъра. Ако се вярва на легендите, английските вещици можели да контролират и насочват вятъра,като завържат три възела на въже или на носна кърпа.
Здраво завързаният възел символизира съюз, от тук и популярните в Англия по времето на кралица Виктория „възелчета на Купидон“ (символични подаръци, които си разменяли влюбените). Шнур с възли, „привързващ“ брамина към Брахма, бил символ на съюза, както и францисканският пояс с три възела, символизиращ обет за безбрачие, обет за покорност и обет за бедност. В Египет и досега съществува символът „разсичащ възлите“. Той представлява малка брадвичка: ако искаш да се избавиш от наболелите проблеми – замахни с брадвичката, пише вестник „Феномен“.
Add comment