Веднъж на ангелите им доскучало на небесата и се спуснали на земята – в Каталония
И какво видели? Унила верига от сиви планини. Тогава я насекли, както им харесва. И се получили красив и причудлив ландшафт и спиращи дъха гледки… Всичко това отдавна привлича туристите. Но все повече от тях се изкачват върху „разрязаните планини“, което на каталонски звучи като Монсерат, не за да се любуват на пейзажите, а привлечени от Черната Мадона – най-почитаната светица в Каталония и покровителка на областта…
СМУГЛАТА ДАМА
За такива места обикновено казват „белязани от Бога“. Най-често това са просто красиви думи. Но ако човек попадне в Монсерат, му се иска да им вярва. Като че наистина ангелите са взели златни пили, разрязали са планината на две и са я украсили с резбовани фигури и очарователни орнаменти. Във всеки случай това се разказва в църковния химн, посветен на Монсератската Богородица. Той звучи там всеки ден от 1025 година. Именно тогава на височина 725 метра над морското равнище се появил Бенедиктинският манастир. Но и той не възникнал на празно място: преди това там имало отшелници, посветили се на майката на Христос.
На кого му трябвало да издига манастир толкова високо в планините? Колкото и да е странно, такова било желанието на самата Мадона. Но всичко по реда си.
Каталонската Богородица е почти еднометрова статуя, направена от черна топола. Местните ласкаво я наричат La Moreneta -тоест „смуглата“. Дева Мария седи в тронната зала на базиликата – в богати одежди, на коленете й е Младенецът, а в дясната й ръка – златно кълбо, своеобразен модел на Вселената.
Казват, че статуята е дело на самия апостол Лука, а в Испания я е донесъл не кой да е, а свети Петър. Тя се озовала в планините, „криейки“ се от сарацините: през 718 година толкова надеждно я скрили, че била изгубена за повече от век и половина. Открили я едва през 880 г.: на връщане у дома пастирчета видели ярка светлина, излъчваща се от една пещера. Чувала се и прекрасна музика. Момчетата побързали да разкажат за това на родителите си, но още няколко дни нито възрастните, нито дори местният свещеник не се решили да влязат в пукнатината в скалата. Накрая слухът за чудното сияние достигнал до ушите на епископа на град Манреза. Той смело влязъл в пещерата и открил там статуята на Дева Мария, която сияела.
Решили да откарат откритата отново светиня в града и да я поставят в катедралата. Но не се получило: колкото по-ниско спускали статуята, толкова по-тежка ставала тя и в края на краищата не можели да я помръднат.
ТОВА Е ЗНАК!
Тогава хората разбрали, че Мадоната иска да остане в планината. И никой не се възпротивил на волята й. Така възникнал първият храм в Монсерат. А след това се появил манастирът, в който статуята заела почетно място – в базиликата тя е поставена на сребърен престол в позлатена олтарна ниша. И там приема населението. Защото откритата отново Черна Мадона веднага се прославила като чудотворна.
За да я види човек, трябва да изчака реда си на огромна опашка. Самата среща е много кратка, затова времето трябва да бе използва максимално полезно. Ако отивате на среща с нея, не се разсейвайте за дреболии, а помислете кое е истински важно за вас. А когато се окажете лице в лице с Черната Мадона, просто протегнете ръка, докоснете кълбото-вселена и си намислете желание. Имайте предвид, че Богородица най-охотно изпълнява желания за майчинство, не остава глуха и към молби за изцеление. От друга страна, съдейки по подаръците, за които е предназначена специална стая в катедралата, Мадоната изпълнява и други желания. Положителни тестове за бременност, ортопедични помощни приспособления, отхвърлени, защото са станали излишни, съседстват със сватбени рокли и дори ключове от автомобили -всичко това са доказателства за сбъднати мечти. Но поклонниците не се уморяват да благодарят на Мадоната и опашките от чакащи не намаляват.
Може би ще ви провърви: Черната Мадона приема в Монсерат от 21 юни до 20 декември от 7.00 до 20.30 ч. без почивен ден, пише вестник „Феномен“.
Add comment