Кое обаче накарало духа на сицилийската монахиня да заеме място до камбаната в катедралата „Мадона де ла Марчеде“?
Гонения приживе, мъченическа кончина или някакъв тежък грях?…
Палермо е особен град. В него всичко излъчва старина и древност. В града има множество забележителности, като една от най-интересните е музеят-мавзолей на мъртъвците. Щом в квартала Капо се появил призракът на монахинята, много вярващи си спомнили за музея.
Историята му започва през XVI век, когато силно се разраснал манастирът на капуцините и се появила нуждата от достойно гробище за братството. За тази цел била приспособена криптата под манастирския храм. Първият покойник намерил пристанище там през 1599 година, след това били пренесени останките на няколко починали по-рано монаси. С времето помещението на криптата отесняло и постепенно капуцините изкопали дълъг коридор, в който чак до 1871 година слагали телата на починалите монаси.
Особеност на местната почва и атмосфера е в това, че попадайки в катакомбите, телата не се разлагат. Затова подземието се превърнало в престижно гробище, където започнали да полагат духовни лица, представители на благороднически семейства от цяла Италия. Погребения се правели до 1882 година, след което подземното гробище било затворено. Впоследствие няколко пъти били правени изключения. Първоначално в подземието погребвали само мъже, но по-късно започнали да внасят и жени. В катакомбите има т.нар. женски коридор, в който почиват телата на представителки на слабия пол.
След появата на призрака на монахинята в Палермо мнозина решили, че нечий неспокоен дух не може да намери покой под земята. В Италия нееднократно се раздавали призиви подземното гробище да се затвори за посещения. Привържениците на тази идея се оплаквали, че властите на града са превърнали мястото за погребения в туристически атракцион, за да печелят пари. Безцеремонността по отношение на напусналите живота, издигната като правило, оскърбява душите на мъртвите. В същото време те се нуждаят от покой, тишина и почит. Вярващите са убедени, че монахинята в камбанарията на катедралата в Палермо е ням укор към хората, които са злоупотребили с властта си, за които винаги на първо място е жаждата за печалби, пише вестник „Феномен“.
Add comment