Ние сами превръщаме обикновеното в свръхестествено, без дори да забелязваме
И за този процес помага самият живот, който винаги е изпълнен с изненади.
Чарлз Панати – известен американски историк, се опитва да достигне до разгадаване на мистерията защо хората дават могъщи сили на чесъна, кукувицата или собственото си хълцане.
Според него историята с щастливата заешка лапка се корени в тотемизма. Не е истина, че тотемите са останали в миналото – спомнете си за турските „сиви вълци“, за американските „слонове“ (републиканци) и „магарета“ (демократи).
Защо именно зайчето станало щастливо животно? Причината е, че то добре копае дупки. Келтите смятали, че под земята зайците скришом се сношават с тайнствения божествен свят. А фактът, че зайчетата за разлика от много живи същества (включително и човека) се раждат с отворени очи, направо изумявал келтите. Каква мъдрост са видели те в утробата? Като се прибави и страстта им към размножаване… Това животно не може да не е щастливо! Затова било много полезно човек да разполага с опашка, ухо или лапка от заек.
Навсякъде, където е стъпвал конски крак, подковата се смята за амулет. И макар че за първи път за това споменават гърците (за които било важно, че подковата е направена от „вълшебно“ желязо и прилича на носещ късмет месец), в Европа битува легендата за свети Данстън – ковач от Кентърбъри. При него дошъл самият дявол (това било около 959 година). Посетителят го помолил да му направи конски подкови за краката и Данстън, като съобразил кой е пред него, приковал дявола към стената и започнал да го бие. Дяволът го помолил за милост и тогава ковачът поискал от този момент той да не посещава къщите, където на вратата виси подкова.
През Средновековието силата на подковата нараснала. Смятало се, че причината вещиците да предпочитат метлата е, че се страхуват от конете с техните железни „обувки“. И в ковчезите на всички, които били смятани за вещици, добавяли подкови, за да не се върнат в света на живите. Подковите били заковавани за щастие не само към вратите – подкова украсявала мачтата на кораба „Виктори“, с който плавал адмирал Нелсън, пише вестник „Феномен“.
Add comment