Всякакви съвременни психотехники са приложна магия, облечена в академични одежди
Джон Гриндър и Ричард Бандлър – създателите на едно от най-прогресивните направления в психологията – невролингвистичното програмиране, обединили в едно методите на магьосници, шамани и хипнотизатори от всички времена и народи, избрали от тях най-действените и ги подредили в стройна система. въведение във вълшебството Маговете, които с такова старание са описали в произведенията от жанра фентъзи, използват интересен алгоритъм. За да не си губят времето в магически бой, те приготвят предварително всички заклинания, вълшебни пръчици и амулети. А след това с една дума или жест предизвикват феерични явления, каскади от големи и малки чудеса.
В невролингвистичното програмиране такива заклинания, амулети, талисмани и вълшебни пръчици се наричат „котви“. „Котвите“ се подразделят на визуални (въздействащи чрез зрението), аудиални (чрез слуха) и кинестетични (чрез физическите усещания). Кинестетичните са най-надеждните, тъй като телесните усещания винаги могат да бъдат възпроизведени и лесно се възприемат от подсъзнанието.
Всъщност „котвата“ е по-сложна форма на обикновения условен рефлекс, известен на всички ни от училищните часове по биология: при въздействието на стимул (зрителен образ, звук, усещане) по определен начин се променят поведението и вътрешното състояние на човека или животното. Ние се различаваме от кучетата на Павлов само по това, че за появата на рефлекса не ни е необходимо многократно повторение на ситуацията. Например този, който веднъж едва не е попаднал в авиокатастрофа, започва да се страхува от полети със самолет.
Ролята на „котва“ може да изпълнява каквото и да е: човек в униформа на летец, шум, напомнящ този на моторите на самолета, изобщо всякакви звуци, образи, миризми, предизвикващи съответните асоциации, пише вестник „Феномен“.
Add comment